• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Evden Çalışırken Verimliliğinizi Nasıl Artırırsınız?

29.01.2021 18:35
danismanya.com

Yalnız ama birlikteyiz. 

Tüm dünyada milyonlarca insan benzer sabahlara uyanıyor. Evinizde güne yalnız başlıyor olabilirsiniz ancak yalnız değilsiniz. Bu günleri daha çekilir kılan da sanıyoruz bu durum, evlerimizdeki yalnızlığımızı gülümseyerek paylaştığımız insanlar, ekran karşısında, bir Twit’te ya da bir Instagram hikayesinde bizlerle…

Kimimiz için evden çalışma düzeni hali hazırda alışkın olduğumuz, tamamen ya da zaman zaman tercih ettiğimiz bir sistemdi… Ancak önceden öngöremediğimiz bir hızla hemen hepimiz evden çalışma düzenine geçtik. Kimimiz kısa sürer, çok da alışmaya gerek yok dedik, kimimiz bu yeni düzene alışmayı görev edindik.

Bu düzen her şeyden önce sizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyor. Umarız bu günleri kolaylıkla atlatır ve tercih edenler için yeniden bir arada çalışma düzenine geçeriz. Tercih edenler diyoruz çünkü, kim bilir belki bu günler geçtiğinde, yeni normal olarak adlandırılan düzene alışmış, avantajları ile tanışmış ve özellikle tercih ediyor duruma da gelebiliriz.

Evde olduğumuz süreçte motive olmak, odaklanmak, günümüzü verimli geçirmek ve çalışma sistemimizi aksatmadan fayda yaratmaya devam etmek üzerine konuşacağız.

Öncelikle evde olmanın FIRSATlarına bakalım:

 

 • Belki eski çalışma şeklinizden daha odaklı, daha fazla yeniliğe, değişime açık bir uzaktan çalışma dönemi geçiriyorsunuz. Zamanınızı optimize etmek için tam 24 saatiniz var. Gün gerçekten 24 saat, öyle değil mi? Evden çalışıyor olmak 24 saati optimize etmek için harika bir FIRSAT!
 • Çevrenizi, iş arkadaşlarınızı, takipçilerinizi veya tanımadığınız insanları destekleyebileceğiniz yollar bulmak için harika bir FIRSAT!
 • Kişisel olarak ya da iş alanınız ile ilgili yaratıcı olmak, gelişmek, sadece zaman gerektiren yatırımlar yapmak için harika bir FIRSAT!
 • Sadeleşmek, düzenlemek hem kişisel hem de işiniz ile ilgili geçmişi analiz edip, çıkarımlar yapmak, fark etmek için harika bir FIRSAT!
 • Direndiğimiz, kabul etmekte zorlandığımız, kulak arkası ettiğimiz yenilikçi süreçleri deneyimlemek için harika bir FIRSAT!

 

Evden Çalışmak Yaratıcılığımız Artırıyor!

Stanford Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, uzaktan çalışanlarının üretkenliğinin %13 arttığı gözlemlenmiş. Yani evden çalışmak aslında odaklanmayı teşvik ediyor.

İşe gidip, gelirken harcanan zaman ve efor, kendimize harcadığımız zamandan alıyor ve evdeyken daha fazla öz bakım, öz şevkat için zaman harcıyoruz.

Odaklanmış Kalmak İçin İpuçları:

Belki de ilk kez evden çalışıyorsunuz, zamanınızı ve kendinizi nasıl yöneteceğinizden tam olarak emin değilsiniz. Ya da belki de evde çalışmanın gerektirdiği zaman yönetimine sahipsiniz ancak bu sefer evden çalışırken tamamen yeni bir deneyim ile uğraşıyorsunuz: Çocuklar, eşiniz veya aileniz ile evde bulunmak!

Evden çalışırken tüm durumları göz önünde bulundurarak, odaklanmanızı kolaylaştıracak birkaç öneriden bahsetmek istiyoruz.

 

 • Sosyal mesafenin sizi izole hissettirmesine izin vermeyin. Sosyal medya veya çeşitli webinar platformları aracılığı ile iş arkadaşlarınızla, yakın çevrenizle veya diğer girişimcilerle yakın temas halinde olun. Bu iletişim platformlarını kullanmak için büyük bir işletme olmanıza da gerek yok. Herkese açık ve kullanımı oldukça kolay olan Zoom, Skype, Google Hangouts, Microsoft Teams vb. gibi araçlar ile kendi kendinize kalmanın önüne geçin.

 

 • Ailenizle, eşinizle ve etrafınızdaki çocuklarınızla mı çalışıyorsunuz? Odaklanmış zamanınıza çelme takıyorlarmış gibi hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. J Çevrenizde dikkat dağıtıcı şeyler olduğunda daha az iş yaptığınızı hissetmek normaldir. (Onları tüm kalbinizle sevseniz bile…)

 

 •  Hane halkı evde çalışma sisteminde iş birliği yaptığında işler biraz daha yoluna girebilir. Çalışma saati programı yapın, bu programı ev halkının bilmesini sağlayın ve en önemlisi bu programa sadık kalın.

 

 • Evde çalışıyor olmanız her anınızı çalışarak geçireceğiniz anlamına gelmiyor. Ailenizin de sizinle zaman geçirmeye ihtiyacı var. Birlikte kaliteli zaman geçirmek için “kahve zamanı” ya da kahvaltıyı birlikte yapmayı tercih edin. Böylece aileniz ile günün başındayken bağlantı kurabilir ve günlük çalışma programınızı paylaşarak, günü odaklı geçirebilirsiniz.

 

 • Henüz yapmadıysanız, belirlenmiş bir “çalışma alanı” oluşturun. Çalışma odanız olsun veya salonda çalışmayın gibi bir öneri de bulunmak istemeyiz. Bu alanın sizi iyi hissettirmesi önemli… İyi ışık alan, dışarıdaki manzarayı gören bir köşe salonunuzdaysa, neden olmasın? Sadece bu alanda başka bir şey yapmamaya (yemek yemek, meditasyon yapmak vb. gibi) özen göstermek, odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda ailenizle sınır belirlemenize de yardımcı olacaktır.

 

 • Otel odalarında olduğu gibi bir karta ya da kağıda ‘ Rahatsız Etmeyin’, ‘Odaklı Çalışıyor’, ‘ İş Saati’ gibi hatta kendi yaratıcılığınız ile geliştireceğiniz, belki biraz da eğlenceli notlar yazarak, odanın kapısına, çalışma alanınızın yakınına koyabilirsiniz. J Ancak gerçekten odaklanmaya ihtiyaç duyduğunuz çalışma süresi bittiğinde onu kaldırın ki sürdürülebilir değeri olsun. ;)

 

 • Temiz hava almak, güneşe çıkmak her zamankinden daha önemli bu günlerde… Düzenli molalar planlayın ve eğer varsa bahçeye, balkona çıkın. En azından pencereyi açıp hava alın. Sosyal izolasyonu koruyarak, evinizin yakınında kısa yürüyüşler yapmak da önemli, işe iyi hissederek dönmenize faydalı olur. 

***Eğlenceli İpucu: Yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri, resim, yapboz gibi hobiler çalışmaya başladığınızda odaklanmanıza yardımcı olabilir. Bu süre zarfında yapmak istediğiniz hobiler ve egzersizlerde size destek olacak onlarca ücretsiz çevrimiçi kaynak bulunmaktadır. Çevrimiçi öğrenmenin tadını çıkarın! J

 

Daha Fazla Motivasyon İçin Bir Yaşam Koçuna Danışın!