• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

2021'de hayallerinizi gerçekleştirmek için neler yapabilirsiniz?

13.01.2021 14:49
danismanya.com

2021’de Hayallerinizi Gerçekleştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Her yeni yıl, yeni bir sayfa açma şansıdır bizler için. Takvimdeki bir yapraktan çok daha fazlasıdır. Değişim, dönüşüm ve fark etme şansıdır...

İyisiyle, kötüsüyle geride kalan bir yıldan yepyeni, heyecan ve merak dolu bir yıla geçerken geçmiş ile hesapları kapatıp geleceğe dair hayaller kurmaya, hedefler oluşturmaya başlarız. Pandemi sonrasında dahi bu heyacanı az da olsa yine hissetmişsinizdir. Bu heyecan ve umutlu bekleyiş hiç değişmez adı üstünde “Yeni  Yıl” neden daha iyi olmasın ki?

Ocak ayı genelde yılın tamamında gerçekleştireceklerinizin tohumunun atıldığı aydır, hayaller kurulur, listeler yapılır... Kilo vermek, yeni bir dil öğrenmek, hayalindeki işi gerçekleştirmek, kariyerinde ilerlemek, daha çok gezmek... daha nicesi vardır yeni yıldan beklenenler arasında.

Peki her yıl aynı maddeleri tekrar tekrar yazmamak için farklı ne yapmalı?

Gerçekçi Kararlar Alın!

Hayal kuralım tabii ama hayal ve gerçekleştirebileceğimiz arasındaki ince çizgiyi de bilelim. Bunun için de hayallerimizi gerçekleştirmenin ilk adımı olan araştırma ve bilgi toplama aşamalarını atlamamakta fayda var. Yeterince iyi bilmediğiniz her hangibir konuda başarılı olmamız mümkün değil. Ayrıca gerçekleştirmesi neredeyse imkansız bir hedef koyup kendinize olan güveninizi kaybetmeyin.

 

Geçmişten Ders Çıkarın!

Aynı ya da farklı bir hayali daha önce de kurmuş olabilirsiniz. Neden gerçekleşmediği konusu sizi üzmek yerine size ders versin ve yol göstersin. Sizi bir adım daha ileri taşımayan neydi? Ne yaptınız ya da yapmadınız da hedefinize ulaşamadınız? Bu süreçte sizi daha önce nelerin motive ettiğine odaklanabilirsiniz. Yarıda kalanı tamamlamak size ayrı keyif ve motivasyon verebilir. Belki de ilk hedefiniz yarıda kalanları tamamlamak olabilir.

 

Hedefleriniz İçin Bir Defteriniz Olsun!

Ne demişler “Söz uçar yazı kalır.”, yapmayı planladığınız tüm işleri madde madde yazmak ve onları küçük parçalara bölmek her işin yapılabilirliğini ortaya koyar. Hiçbir şey yapmamış gibi hissettiğinizde ya da yeni ne yapacağınızı bilemediğinizde bu defter size yol gösterir. Tüm hayallerinizi ve onlar için neler yapabileceğinizi bu deftere yazarak başlayabilirsinzi.

 

Zaman Yönetimi Konusunda Kendinizi Geliştirin!

Pek çok hayalin hedefe dönüşüp gerçekleştirilememe sebebi zaman yokluğu bahanesine sığınmanın inanılmaz hafifliğidir. Benzer hayatları yaşayan insanlara baktığınızda yapmak istediklerinizi aynı zaman diliminde yapabildiklerini görürsünüz. Sonuçta bir gün hepimize 24 saat... Önemli olan onu doğru kullanmak ve iyi değerlendirmek. Zaman Yönetimi konusunda internette pek çok eğitim ve yazıya ulaşabilirsiniz. Belki de ilk hedefiniz bu olur. Sonuçta çoğumuzun hiç zamanı yok! J

 

Kendi Kendinizi Motive Etmeyi Bilin!

Her ne yapıyorsak bunu devam ettirebilmemiz için ilk ihtiyacımız motivasyon! Ki o da oldukça değişkendir ve onu sürekli yüksek tutmak neredeyse imkansızdır. Arada bir motivasyonunuzun düşmesine izin verebilirsiniz tabii ki ama bunun uzun süreli bir döngü olmasına izin vermeyin! İçsel motivasyonunuzu yükseltmek için ilk olarak başardıklarınızdan feyz alabilirsiniz. Bugüne kadar başardıklarınız sizin bunu tekrar yapabileceğinizin en büyük ispatıdır.

Elle tutulmayan motivasyon unsurları size yeterli gelmiyorsa koyduğunuz hedefleri gerçekleştirdikçe kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Kendinize hediye almak gibisi yok, sonuçta ne sevdiğinizi en iyi siz biliyorsunuz!

2020 geride kaldı, ondan öğrendiklerimizi kullanma zamanı! Hepimiz için sağlık, mutluluk, keyif ve huzur dolu bir yıl olsun...

 

Daha Fazla Motivasyon İçin Bir Yaşam Koçuna Danışın!