• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Vücudumuz ve zihnimizin enerji dengesi olan 7 çakra nedir?

23.03.2021 11:17
danismanya.com

Vücudumuz ve zihnimizin enerji dengesi olan 7 çakra nedir?

 

 

Çakra dengeleme, ruh, beden ve sağlık arasında enerjinin yerine ulaşma sürecidir. Vücutta uyumlu bir enerji akışı olmasını sağlar.

 

Genel sağlığa odaklanmaktan rahat ve topraklanmış hissetmeye kadar, 7 ana çakranın her biri benzersiz bir öneme sahiptir. Omuriliğinizin en sonundan başlarlar ve başınızın zirvesine kadar uzanırlar.

 

Çakra nedir?

 

Çakra kelimesi Sanskritçe'de "döngü" anlamına gelir ve vücudumuzdaki enerji akışını sembolize eder. Vücudunuzda bulunan 7 çakra aslında enerji merkezleridir ve duyguları düzenlediği bilinmektedir. Kökenleri erken Hinduizm ve Budizm'e kadar inebilir ve her ikisi de çakraların değişen doğasından bahseder.

 

Çakraların her biri belirli bir vücut parçası ve onların düzgün işleyişi ile ilişkilidir.

 

Çakraların yeri nerededir?

 

Vücudunuzda bulunan 7 çakranın farkında olmak önemlidir, çünkü vücuttaki köklü sorunlar yüzeye çıkmadan önce tespit etmeye yardımcı olur.

 

Çakraları bulmak ve analiz etmek, eski duygusal ve fiziksel yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Şimdi 7 çakranın vücudumuzdaki konumuna ve işlevlerine bir bakalım;

 

  1. Kök Çakra

Kök çakra, vücudun ilk çakrasıdır ve omurganın tabanında bulunur. Rolü, zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu dünya ile birleştirmektir. Bu çakra doğası gereği kadınsıdır ve bize dünyaya yakın olma hissi verir. Bizi topraklanmış ve dünyanın enerjisi ile bağlantılı tuttuğu bilinmektedir.

Çakranın Rengi: Kırmızı

 

2. Sakral Çakra

Sakral çakra göbek deliğinin hemen altında bulunur. Kasık çakrası da denir. Bu çakra, lenfatik sistemle ilişkilidir ve duyguları ifade etmekten sorumludur. Aynı zamanda cinsel isteklerinizle temasa geçmenize de yardımcı olur.

Çakranın rengi: Turuncu

 

 

3. Solar Pleksus Çakrası

Üçüncü çakra olan göbek çakrası da denilen solar pleksus çakra, göğüs kafesinin altında, göbek deliğinin biraz üzerinde yer alır. Kendine güven, öz disiplin ve bilgelik ile ilişkilidir. Bu çakra aynı zamanda "içgüdüsel his" ten de sorumludur.

Çakranın Rengi: Sarı

 

4. Kalp Çakrası

 

Dördüncü çakra, kalp çakrası olarak bilinir ve sevgi ve şefkatle ilişkilendirilir.

Tam göğüs merkezinde bulunur. Bu çakra, duygusal iyileşmeden ve ruh sağlığından sorumludur.

Çakranın Rengi: Yeşil

 

5. Boğaz Çakrası

 

Bu çakra, kendinizi ifade edebilmek ve yaratıcı olmakla ilişkilidir. Boğaz çakrası kalbin hemen üzerinde, boğazımızda yer alır ve gerçeği ifade etmekten ve fikrinizi başkalarıyla paylaşmaktan sorumludur.

Çakranın Rengi: Mavi

 

6. Üçüncü Göz Çakrası

 

Altıncı çakra, “bilgeliğin ötesine” olarak da tercüme edilen üçüncü göz çakrasıdır. Bu çakra, kendiniz hakkında ve materyalist dünyanın ötesinde bilgi toplamaktan sorumludur. Kaşların arasında bulunur.

Çakranın Rengi: Indigo Mavisi

 

7. Taç Çakrası

 

Yedinci çakranın yüce ve bilinçli enerji ile doğrudan bağlantıdan sorumlu olduğu bilinmektedir. Bu çakra başınızın tepesinde yer alır. Bu çakrayı dengelemeye çalışmak, kendinize dair iç görü kazanmanıza ve diğer çakralarınızı dengelemenize yardımcı olacaktır.

Çakranın Rengi: Menekşe Moru

 

Gökkuşağının 7 rengi ile sembolize edilen psikospiritüel ana bağlantı noktaları olan çakraları dengelemek için aromaterapi, çeşitli yoga pozları ve reiki enerjisi gibi spiritüel enerji destekleri de alınabilir.

 

Siz de çakralarınızı dengelemek ve yaşam enerjinizi tazelemek isterseniz Danışmanya Spiritüel Enerji Uzmanlarından Reiki Terapisi alabilirsiniz.

 

Dengede kalın…

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR