• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Spiritüel Ne Demektir?

15.11.2021 17:53
Danismanya.com

Basit bir makalede anlatılamayacak kadar geniş bir konu olan spiritüel nedir? Sorusunda ki spiritüel Fransızca kökenli bir sözcüktür. Ruhsal, tinsel anlamına gelmektedir. Bundan yola çıkarak oluşturulmuş insanın içsel bir yolculuğa çıkarak daha yüksek benliğe ulaşması gerektiğini anlatan inanış biçimine ise spiritüalizm denilmektedir. Bu inanış ruhsal bir olgunluğu beraberinde getirir.  Kişinin maddi dünyadan uzaklaşıp kendini maneviyata vermesi gerektiğini öğretir.

Spiritüel Farkındalık

İnsanın iç dünyasına yönelmesini öğütleyen ve insanın belirli bir ruh enerjisi ile dünyaya geldiğini söyleyen bu felsefe dünyaya gelen insanın zamanla manevi dünyayla bağının koptuğunu ifade eder. Bu nedenle kişinin zamanla kendini kabullenmesini, bencillikten, kibirden uzaklaşmasını ve evrenle bir bütün olmasını söyler. Bu sayede farkındalığı artan insanın bir uyanış yaşayarak daha yüksek bir mertebeye ulaşacağını iddia eder.

Ruhun Yaşayacağı Evreler

Bu felsefede spiritüel bir varlık olan insanın yaratıcının fiziki bir yansıması olduğu belirtilmektedir. Ruhun farkındalık kazandıkça zamanla farklı evrelerden geçeceği ve daha farklı dünyalara seyahat edeceği söylenmektedir. Ortalama bir insan olan bireyin bu felsefe doğrultusunda ilerledikçe odak noktasının değişerek maneviyata döneceği ve asıl kimliğini bulacağı belirtilmektedir. Bundan dolayı spiritüel nedir sorusu sormak önemlidir. Gelişimini tamamlayan ruhun yaşayabileceği 3 farklı evre vardır.

Gücün İlk Halkası

Bu halka insanın içine doğduğu, somut varlıklarında bulunduğu bir dünya olarak tanımlanır. İnsanlar doğrudan bu evrenin içinde doğduğu için gözlemlemeye alıştığı yer burasıdır. Bu yüzden bu evrede kalmak insan için kolay gibi görünür. Ama asında bu evre oldukça zorludur ve ayakta kalabilmek için ruhun oldukça fazla güç harcaması gerekir. Odağı kayan her ruhun bu evrede dünyası kolayca sarsılır.

Gücün İkinci Halkası

Bu halka somut bir dünyadan daha ziyade soyut bir dünyadır. İnsanın bu halkaya girebilmesi için çalışması ve enerjisini çoğaltmayı öğrenmesi gerekir. Budan dolayı spiritüel nedir sormalıdır. Bu soyut dünyaya ilk adımı atmak zorlayıcı olabilir. Kişinin sıkı bir şekilde çalışması ve disiplinli şekilde yılmadan çabalarını sürdürmesi önemlidir. Bu halkaya geçmek için internette bulabileceğiniz pek çok meditasyon yöntemi bulunmaktadır. 

Gücün Son Halkası

Bu halka için yolun sonu demek yanlış olmaz. Bu mertebeye ulaşan kişiler artık hangi dünyada yaşayacağını kendi seçebilir. Çünkü iki farklı dünyayı birbirine kaynaştırma becerisine kavuşmuştur. Erkler arasında istediği gibi seyahat edebilme gücüne erişir. Bu halkaya geçebilen kişi iradesini tamamıyla kontrol altına alabilmiştir. Artık basit bir fiziki bedenden fazlası olduğunu idrak edip daha yüksek bir benliğe erişir.

Spiritüalizmin Faklı Dinlere Bakışı

Spiritüel din gibi dogma bir yapı değil bir inanış ya da felsefe olarak değerlendirilmesi çok daha doğru bir öğretidir. Spiritüel nedir sorusunu sordukça göreceksiniz ki spiritüalizm aslında dinleri yok sayan bir yapı değildir. Kişi hangi dine inanırsa inansın bir yaratıcıya inanarak maneviyata yöneldiği sürece artık farklı bir boyuta geçmeye başladığını söyler. Bunun yanında birbirine yakın medeniyetler birbirinden etkilendiği için Tanrıların adı ve ritüeller değişse de sonucun değişmediğini belirtmektedir. Dua, namaz, meditasyon, yoga, ayin hepsinin insanın enerjisini yükselten birer unsur olduğunu dile getirir.

Spiritüel Konular

Geniş bir kavram olan spiritüel nedir sorusu kendi içinde ruhu, ruhun gücünü ve onun evrende ki yerini tanımlarken bazı kavramlardan bahsetmektedir. Bu kavramları anlamadan spiritüel konular üzerine yorum yapmak oldukça zor olacaktır. Çünkü bu öğretide ruh sonsuzdur ve evrenle doğrudan iletişim içindedir. Ruh yaşamaz ruh deneyimler. Bedenler ölüp toprağa düşebilir ama bu ruhun yolculuğunun bittiği anlamına gelmez.

Karma

Birçok insanın bildiği bir kavram olan karma insanın yaptığının karşılığını bulacağını ifade eden bir öğretidir. Buna göre kişi hayatında karşısında ki kişilere iyilik yapar yada onlara karşı olumlu düşünürse onu iyilikler bulacak ama kötü biri olmayı seçerse hayatında karşısına çok daha fazla zorluklar çıkacaktır. Bu nedenle kişi iyi biri olmalı ve evrene olumlu mesajlar yollamalı ki hayatına devam ederken yoluna mutluluk ve güzellikten başka bir şey çıkmasın.

Reenkarnasyon

Pek çok medeniyette farklı tanımlamalarla da olsa kendine yer bulabilen bu kavram kısaca ruh göçü anlamına gelmektedir. Spiritüalizm ile oldukça yakın olan bu kavram ruhun öldükçe yeniden cisimleneceğini ve her yolculuğunda farklı koşulları deneyimleyerek olgunlaşacağını ifade etmektedir. Sonsuz olan ruh bu sayede acıların ve mutsuzlukların içinden geçerek deneyimlenecek ve enerjisi yükselecektir.

Aura

Kişinin etrafına yaydığı enerjiyi ifade eden bu kavram son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Bazı insanlar bu enerjiyi hissedebildiğini iddia ederken bazıları da yayılan enerjiyi farklı renkler şeklinde görebildiğini söylemektedir. Kişinin ruh haline göre aura’nın değiştiği eğer çok negatifse etrafında gri yada siyah gibi koyu bir renk olduğu eğer daha pozitifse etrafında canlı renklerin olduğu söylenmektedir.

Astral Seyahat

Bilimsel olarak henüz yapılabilindiğine dair bir kanıt olmayan Astral seyahat ruhun bilinçli ya da bilinçsiz olarak vücudu bırakıp seyahat etmesi anlamına gelmektedir. Bu durum bilinçli ya da bilinçsiz şekilde olabilir. Bu konuyla ilgilenenler uyku sırasında görülen rüyaları bilinçsiz şekilde seyahate bağlar. Kimileri ise bilinçli şekilde yaptığı meditasyonlarla ruhunu ayırabildiğini hatta oldukça uzak mesafelere kadar seyahat edebildiğini belirtmektedir.

Yüksek Benlik

Farkındalığı artmış bir kişinin gelebileceği en yüksek nokta olarak tanımlanabilen yüksek benlik kimilerine göre Tanrının insanlara bahşettiği bir özellikken kimilerine göreyse beynin bir katmanı olarak tanımlanmaktadır. Bu düzeye erişmiş kişi doğruyu yanlıştan kolaylıkla ayırt edebilir. Bu sayede çok daha adaletli bir şekilde karar verip insanlar arasında eşitliği sağlayabilir.  Bu noktada yüksek benlik algısının geliştirilmesi; kaliteli bir yaşam noktasında alternatif fırsatları karşımıza çıkarmaktadır.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR