• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Online Fitness Uzmanı Nedir?

12.10.2021 09:44
Danismanya.com

Online Fitness Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Online fitness uzmanı nedir? İnternet ortamında nitelikli bir fitness konusunda profesyonel çapta hizmet sunma yeterliliğine sahip olanlara online fitness uzmanı denir. Online fitness uzmanları güncel teknik ve yöntemleri yakından takip ederek; nitelikli bir şekilde spor faaliyetlerine imzalarını atmaktadır. Özellikle son zamanlarda online fitness uzmanlarına olan ilgi ve ihtiyaç günden güne artış göstermektedir. Böylece son zamanlarda online fitness uzmanlığı konusunda yoğun bir talep de ortaya çıkmaktadır!

Salgınla birlikte hayatımıza yeni kavramlar girmeye başladı. Bunlardan birisi ise online eğitimlerdir. Neredeyse tüm eğitimler online yani uzaktan verilebilmektedir. Hem ulaşım hem de zaman sorunları yaşanmadığı için oldukça avantajlıdır. Farklı şehir hatta ülkede bulunan hocalardan eğitim almanızı sağlayan bir ders çeşididir. Yani uluslararası eğitim alma şansı elde etmenize olanak tanır. Bu kavram spor içinde geçerlidir. Fitness uzmanları tam da bu noktada geniş kapsamlı bir hizmetin adresi konumunda yer almaktadır. Bu meslek grubu spor derslerini internet aracılığıyla görüntü olarak vermektedir.

Birçok fitness çeşidi vardır. Bunlara crunch, kardiyo, jumping, zumba ve hidrolik örnek verilebilir. Zumbalatin danslar yapılarak gerçekleştirilir. Aynı zamanda oldukça eğlenceli bir zayıflama yöntemidir. Jumping ise en çok bacak, karın ve kalça bölgelerini çalıştıran trambolinin üstünde yapılan bir egzersiz türüdür. Crunch karın bölgesini kardiyo da metabolizma hızına etki eder. En çok problem yaşadığınız bölgeye göre hocanız fitness türlerinden birine karar verirler. Bütün bu bilgiler ışığında online fitness uzmanı olan kişilerin güncel teknik ve yöntemlere hakim olmaları şarttır!

Online Fitness uzmanı Ne İş Yapar?

Danışanlarının kilo ve kas gibi problemlerinde yardımcı olan online fitness uzmanları kişiye özgü programlar hazırlarlar. Ayrıca beslenme konusunda da bilgiler verirler. Bu sayede kişilerin daha sağlıklı ve fit bir görünüme kavuşmalarına katkı sağlarlar. Gerekliği eğitimleri tamamladıktan sonra spor salonları gibi yerlerde insanlara spor dersleri verirler. Hatta bazı kişiler kendilerine özel küçük yerler açarak da hizmet vermeyi tercih etmektedir. Kas yapma, kilo verme, pilates ya da boks gibi alanlarda uzmanlaşırlar.

Talep edecekleri ücretler ise deneyimlerine göre değişir. Mesela 10 yıllık tecrübeye sahip olan kişi haliyle işe yeni başlayana göre daha fazla ücret alabilir. Ayrıca çok talep gören kişiler daha fazla hizmet bedeli istemektedir. Çünkü alanlarında başarılı olduklarını kanıtladıkları için iş sorunu yaşamayacaklarından emindirler. Eğer uygun fiyatlı ders almak istiyorsanız grup dersleri tercih edebilirsiniz. Birden fazla kişi bulunacağı için bireysel derslere göre daha uygun ücretlidir. Ayrıca online seanslar yüz yüze göre daha uygundur.

Online Fitness uzmanı Nasıl Olunur?

Başta kilo vermek isteyenler başta olmak üzere birçok kişi sıkça spor yapmaktadır. Ayrıca kas yapma ya da bölgesel zayıflama talep ederlerde sıkça tercih ederler. Bu yüzden spor alanında eğitim verenler iş bulma konusunda çok zorlanmazlar. Online fitness uzmanı nasıl olunur? Genellikle alanla ilgili okulları tamamlayanlar ya da gerekli kursları bitirenler bu işi yapmaya hak kazanır. Özellikle spor yüksekokullarını bitirenlerin en çok yaptığı meslekler arasında yer almaktadır. Eğitimler bittikten sonra bir alana odaklanmakta fayda vardır. Bu şekilde seçtiğiniz alanda daha tecrübe ve başarı elde edeceksiniz. Sporun fiziksel görüntüye olan katkısı kadar psikolojiye de çok katkısı vardır. Bilimsel çalışmalar sonucu sporun stres ve depresyonu en az indirgediği kanıtlanmıştır.

Halk arasında yaygın olarak hamilelerin fitness yapmaması görüşü vardır. Fakat bu tamamen asılsız bir görüştür. Hamilelere özel programlar ile doğuma kadar bile egzersiz yapılabilir. Hatta bu sayede daha sağlıklı bir hamilelik ve kolay doğum gerçekleştirirler. Tabii daha ağır hareketlerden uzak durmalarında fayda vardır. Eğitmenlerinin yaptığı programı aşmamaya özen göstermeliler. Yoksa hem bebeğin hem de kendilerinin sağlığını tehlikeye atabilirler. Gebeler genellikle pilatesi tercih etmektedir. Çünkü hem doğumu kolaylaştırır hem de gebelikteki bazı sorunları gidermeye katkı sağlar. Bel ve sırt ağrıları en çok şikayet edilen sorunlardır.

Online Fitness uzmanı Tercihlerinde Neye Dikkat Etmeliyiz?

Spor yapmaya karar verenlerin en büyük problemi hoca seçimi yapmaktır. İyi bir eğitim alabilmek için alanında uzman kişilerden hizmet almak gerekir. Bu yüzden hizmet alacağınız kişiyi seçerken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

 • Zorunlu olarak alınması gereken eğitimleri başarıyla tamamlamış olmalıdır.
 • Derslere başlamadan önce kişilere bazı özel testler yapması gerekir.
 • Fitnessile beraber yapılacak beslenme düzenini belirlemelilerdir.
 • Öğrencilerinin tamamına kendilerine özgü program oluşturmalıdır.
 • Temel insan vücudu hakkında yeterli bilgileri bulunmalıdır.
 • Öğrencilerine program hazırlarken yaşlarını göz önüne almalıdır.
 • Ders sırasında meydana gelebilecek sakatlıklara nasıl müdahale edileceğini bilmelidir.
 • Fitness aletleri hakkında detaylı bilgileri bulunmalıdır.
 • Eğitim alınacak alanla ilgili deneyime sahip olmalıdır.
 • Kullanılacak aletler hakkında bilgi verip doğru bir şekilde uygulamalarını sağlamalıdır.

Bazı kişiler kilo vermek bazıları ise kas yapmayı istemektedir. Dolayısıyla programlarının farklı olması gerekir. Uzmanlar kişilerin taleplerine göre program oluşturmalıdır. Bunu yaparken öğrencilerinin yaşlarını da göz önünde bulundurmalılardır. Çünkü genç bireyler ile ileri yaştakilerin vücut özellikleri, sağlıkları ve kapasiteleri farklıdır. Aksi takdirde sakatlıkların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Unutmamak gerekir ki geniş kapsamlı bir spor etkinliği için mutlaka profesyonel bir fitness uzmanıyla çalışmak şarttır!

Online fitness uzmanı tercihlerinde neye dikkat etmeliyiz konusunda referansın bulunması da oldukça önemlidir. Çünkü referans olan kişiler o eğitmenden daha önce ders almıştır. Dolayısıyla olumlu ya da olumsuz düşüncelerinin önemli bir yeri vardır. Fitness için beslenmeye de özen gösterilmesi gereklidir. Bu sayede yapılacak sporun verimi arttırılmış olur. Böylelikle daha hızlı kilo verme ya da kas yapma hedefinize ulaşacaksınız.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR