• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Evde Formunuzu Korumak İçin Neler Yapabilirsiniz?

02.05.2021 02:39
Danışmanya.com

Evde Formunuzu Korumak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Evde geçirilen zamanların oldukça arttığı bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte hemen herkesin şikayetçi olduğu konu kilo alma endişesi. Evde olmak illa ki kilo almak, hareketsiz kalmak demek olmamalı. Evde de formunuzu korumanız  hatta disiplinli davranarak sağlıkla kilo vermeniz bile mümkün.

Sağlıklı alışkanlıklar edinmek bu belirsiz süreçte size en iyi gelecek ilk adımdır. Peki bu alışkanlıklar arasında neler var derseniz;

Güne Mutlaka Kahvaltı ile Başlayın

Türk kahvaltısı biraz zengin bunu biliyoruz. Kahvaltı derken pek de bunu kastetmiyoruz. Sağlıklı seçimler oldukça önemli. Reçel, bal, yağlı peynirler yerine az yağlı bir peynir, domates, salatalık, yeşillikler ve kontrollü olarak  zeytinden oluşan, mümkünse yine çok abartmadan tam tahıllı 1-2 dilim ekmek sağlıklı kahvaltı için idealdir. “Benim kahvaltıda canım bir şey istemiyor.” Diyenlerdenseniz de bu öğünü atlamamaya özen gösterin.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Can sıkıntısının sizi sürekli buzdolabına götürmesine izin vermeyin ve mutfağınızı zararlı, yüksek kalorili yiyeceklerden arındırın. Mutfağa koştuğunuzda sizi sağlıklı alternatifler karşılasın.

Su Tüketimini Artırın

Evet biliyoruz herkes bunu söylüyor ama boşuna söylemiyor. Güne 1 bardak su ile başlayın ve gün için azami miktarı 2 litre olarak belirleyin.Elinizin altında bir su şişesi, ya da bir bardak su mutlaka olsun. Suyunuzu elma, limon ya da salatalık ile tatlandırmayı deneyebilirsiniz.

Ara Öğün Yapmayı İhmal Etmeyin

Ara öğün tüketmek, ana öğünde sağlıklı besin tercihi yapmak için de önem taşıyor. Ara öğünlü beslenme düzeni kan şekerinin düzenli gitmesi ve metabolizmanın hızlı çalışması açısından da önemli. Tabii ara öğün dediğimizde ne anladığınız da önemli. Büyük poriyonlar, dolu dolu tabaklar değil elbette. Küçük bir kase yoğurt, 2-3 yemek kaşığı yulaf ya da bir dilim peynir, 1 ince dilim ekmek ve yeşillik, 1 porsiyon meyve ve 2 kelebek ceviz bir ara öğün alternatifi olabilir. Tercihiniz kuruyemişlerden yana olursa orada ölçüler pek de düşündüğünüz gibi olmayabilir. 1 avuç leblebi dendiğinide 2 avucunuzu birleştirip açıyorsanız yanlış yoldasınız. Diyetisyenlerin avuç anlayışı ile halk arasındaki avuç kavramında üzgünüz ki fark var. Diyetisyenlerin avuç ölçüsü kapalı avcunuzun alabileceği kadar olandır. 

Sebze ve Meyve Tüketimine Dikkat Edin

Mineraller ve vitaminler bakımından zengin olan sebze ve meyveler  hastalıklara karşı direncininizi artırıyor. Doygunluk hissi sağlayarak bağırsakların düzenli çalışmasına ve kilo kontrolüne de yardımcı oluyor. Bu nedenle günlük beslenme düzenimizde yer almaları oldukça önemli.

Süt ve Süt Ürünlerini Tüketmeye Özen Gösterin

Protein ve kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri günlük protein ihtiyacının karşılanması için önem taşıyor. Gün içinde ana ve ara öğünlerde süt ve süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin. 1 adet muz ya da birkaç adet çilek ve 1 su bardağı süt ile kendinize sağlıklı bir ara öğün hazırlayabilirsiniz. Hem tatlı krizinize de iyi gelecektir.

Düzenli Uyku Alışkanlığı Edinin

Uyku önce bağoşıklığınız sonra da formda kalmanız için oldukça önemlidir. Uykusunu alamayıp enerjisiz kalan vücut bu enerjiyi yemeklerden elde etmek ister. Uykusuz olduğunuzda kendinizi gözlemleyin elinizin hep şekerli ve karbonhidratlı ürünlere gittiğini göreceksiniz.

Kendinize Bir Hobi Bulun

Yemek yemek bir hobi değildir. Karantina günlerinde canımızın sıkılması çok doğal, doğal olmayan bu sıkıntıyı yemek yiyerek geçirmeye çalışmak. Kendinize yaparken keyif aldığınız, zamanın nasıl geçtiğini anlmadığınız hobiler edinin ki eliniz gereksiz yemek yemeye gitmesin.

Hareketsiz Kalmayın

Sokağa çıkamamayı bahane etmeyin. Evde de hareket edebileceğiniz pek çok yol var. Egzersiz, yoga, pilates yapabilirsiniz, sevdiğiniz keyifli bir müzik ile dans edebilirsiniz. Tam kapanma dışında evinizin etrafında kısa yürüyüşler yapabilirsiniz siz yeter ki hareket etmek isteyin.

 

Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak konusunda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Danışmanya Beslenme ve Fitness Danışmanlarına 7/24 online olarak ulaşabilirsiniz. Siz yeter ki kendiniz için bir şey yapmak isteyin.

 

Sağlıklı ve formda kalın.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR