• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Yeni Yeni Fobiler!

27.09.2020 23:54
danismanya.com

Hepinizin bildiği gibi “fobi” bireyde belirli bir konu hakkında korku oluşması sonucu ortaya çıkan bir psikolojik olgudur. Bu kelimenin kökeni Yunancadır ve Phobos kelimesinden gelir ve uçmak, panik, terör ve korku gibi anlamlar taşır. İyi de korku hepimizin taşıdığı temel duygulardan birisi değil mi? Yaratılışımız gereği herhangi bir tehdit anında korku duygusu hissedersek vücut gereken kimyasal ve fiziksel hazırlıkları yapıp tepki geliştirir. Ancak eğer bir korku patolojik bir hal aldıysa bu tür durumlarda bir uzmanla görüşülmezse oldukça olumsuz koşullar gelişebilir.

 

Fobiler basit korkulardan farklı olarak genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde gelişirler. Ancak kaygı bozukluğu veya travmaya yol açan bir olay karşısında gelişen ileri yaş fobileri de olabilir. İyi haber ise bunların tedavi edilebilir olmalarıdır.

 

Literatürde sık sık karşımıza çıkan fobiler vardır. Ülkemizde en sık görülenler ise

Sosyal fobiler, hayvan fobileri, yükseklik fobileri, kapalı alan fobileridir. Topluluk içinde bulunma ve yeni insanlarla tanışmaktan kaçınma gibi sosyal fobiler ülkemizde maalesef bireylerin sık yaşadığı kaygılardır.

 

Son dönemde azalmasına rağmen kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan şiddetle korkma gibi hayvan fobileri olan insanların da olduğuna kendi hayatlarımızda da sıkça şahitlik ediyoruz.

Yine çoğumuzda olan bir fobi de yükseklik fobisidir. Bu kişiler yüksek yerlere çıkma ve aşağı bakmaktan korkarlar.
 

Ülkemizde de sık rastlanan Klostrofobi ise kapalı alan korkusudur ve bunları uçağa veya asansöre binme fobileri, yutma fobileri takip etmektedir.  

 

Peki Koronafobi Hakkında Neler Biliyoruz?

 

Koronafobi 2020 itibariyle hayatımıza girmiş bir kavram. 2019 Aralık ayından itibaren sık sık Covid-19 salgını ile ilgili konuşmaya, okumaya, haberleri takip etmeye; almamız gereken önlemleri araştırmaya başladık. Bu süreçte

 • Eğer günlük alışkanlıkların ve rutinlerinizin tamamen dışına çıktıysanız,
 • Gereken tüm önlemleri almanıza rağmen yine de dışarıdan eve girince boğaz kaşıntısı veya ateşlenme korkusuyla psikolojik semptomlar gösteriyor ve virüs bulaşmış gibi hissediyorsanız.
 • Konu hakkında tüm gelişmeleri çok sık takip ediyor ve telefon görüşmeleriniz ve mesajlaşmalarınız dahi sürekli bu konu hakkındaysa.
 • Takıntılı yeni alışkanlıklarınız gelişiyorsa (evdeki kapıları bile dirsekle açıp ayakla kapatmak, temizlediğiniz halde her şeyin kirli olduğunu düşünmek gibi)
 • Kapalı ve güvenli ortamlarda bile maske takmayı devam ettiriyorsanız ve abartılı hijyen önlemleri sebebiyle başka rahatsızlıklar yaşamaya da başladıysanız.
 • Sevdiklerinizin virüs kapması veya onları kaybetme gibi derin kaygılar aklınızı çok sık meşgul ediyorsa. Sizde de koronafobi başlamış olabilir.

Size daha önce üzerine düşünmediğiniz ancak Covid-19 salgınıyla hayatlarımıza girme ihtimali olan bazı fobilerden de bahsetmek istiyoruz.

 

Hafefobi dokunulma korkusu olarak bilinen anksiyete bozukluğudur. Hafefobi için kullanılan diğer isimler arasında chiraptofobi, aphenphhobia ve thixophobia vardır. Korona sürecinde dokunmak ve dokunulmakla ilgili kaygılarımızın ciddi ölçüde arttığı aşikâr.

 

Agorafobi ise alan korkusu diye tanımlanan ve kalabalığa karşı duyulan bir korku çeşididir. Kamuya açık yerlerden ve toplu taşıma araçlarından da korkan Agorafobili kişi kendini endişeli, panik, utangaç hisseder ve bulunduğu yerden kaçamayacağını zanneder. Artık seyahat ederken, alışveriş yaparken veya mesafe kurallarına dikkat edilmeyen yerlerde bulunduğumuzda hepimiz hafif hafif bu korkuyu duymaya başladık.

 

Didaskaleinophobia Okul fobisidir. Tam da okullar açılırken ailelere böyle bir fobi olduğunu hatırlatmak isteriz. Evden kendilerinden önceki nesillere göre çok daha az çıkan miniklerin okula başlarken yaşama ihtimali olduğunu unutmamamız gereken bir korku bu.

 

İzolofobi, yani yalnızlık korkusu. Bilimsel olarak kullanılan diğer ifadeler de otofobi, eremofobi ve monofobidir. Bu süreçte hepimizin biraz yalnızlaştığını ancak bunun sadece geçici bir dönem olduğunu kendinize hatırlatın. Korona sürecinde eski sevgiliye mesaj atanlardan olmayın.

 

Nosofobi: Hastalık Korkusudur. Kişinin bir hastalığa yakalanma konusunda duyduğu aşırı korkudur. Mizofobi ve basillofobi ise mikrop korkusudur. Bulaşıcı ve benzeri bir bedensel hastalığa yakalanma korkusuna zaten bizce hepimiz merhaba dedik, çok geçmiş olsun.

 

Kısacası dünyayı etkisi altına alan pandemi yalnızca fiziksel sağlığımızı değil ruh sağlığımızı da tehdit ediyor. Kilo alma korkusu, ekmek yapamama korkusu, tuvalet kağıdının bitmesi korkusu, yeni insanlarla yakınlaşmada zorlanmalar, evin dışında huzursuz hissetmek, kalabalıklara girme kaygısı... ve henüz bilmediğimiz tüm diğerleri için Teşekkürler Koronavirüs!

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR