• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Sigara ve ruh sağlığı

22.08.2021 13:30
danismanya.com

 

Sevgili Danışmanya.com takipçileri. Sağlığınız için kendi manifestonuzu ilan edip sigarayı bırakmaya hazır mısınız?

 

Tekrar eden bilgilerden sıkıldığınızı biliyoruz. Hemen herkes size “Sigara içmek, kanser ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini arttırır ve ruh sağlığınız üzerinde de çeşitli olumsuz etkiler yaratır” diyecektir. Bu riskler bırakmak için teşvik edici olsa da, bazılarımız için sigarayı bırakmak bir takım yoksunluk belirtileri nedeniyle çok daha zor olabiliyor.

 

Sigaranın akıl oyunu.

Bırakmak zor olsa da fiziksel ve ruhsal sağlığınız üzerindeki kazanımları hayal edip buna değeceğini fark edin. Sigara içenlerin çoğu zaten bırakmak istediğini söylüyor, ancak bazıları sigara içmenin stres ve kaygıyı azalttığı fikriyle içmeye devam ediyor.

 

Nedense sigara içmenin rahatlamaya yardımcı olduğu şeklinde yaygın bir inanç vardır. Allen Carr bu konunun ne kadar yanıltıcı olduğuna kitaplarında yer vermiştir. İşin özü şu ki, sigara içmek aslında kaygı ve gerginliği artırır ama siz her sigara yaktığınızda birkaç dakikalığına o sigara ihtiyacını gidermeden kaynaklı rahatlamayı aslında ‘sigaranın sizi rahatlatması’ olarak algılarsınız.

 

Sigara içenler belirli bir süre sigara içmediğinde, bir maddeye duyulan özlem onları sinirli ve endişeli hissettirebilir. Bu nedenle sigara içenler, geçici olarak iyileşen ruh halini sigara içmekle ilişkilendirir. Aslında, ilk etapta kaygıya neden olan şey, sigaranın ta kendisidir. Uzun lafın kısası sigara ruh sağlığınızı tehdit eden tehlikeli bir döngü, istenmeyen bir akıl oyunu yaratmaktadır.

 

Sigara içenlerde, içmeyenlere göre zamanla panik atak, stres, depresyon ve anksiyete gelişme olasılığı daha yüksektir. Unutmayın ki sigarayı bırakmak ruh halini iyileştirir ve kaygıyı azaltır, üstelik güçlü bir stres kaynağının hayatınızdan çıkmasını sağlar.

 

Ruhsal ve fiziksel olarak kazanan tarafta olun.

Nikotin almayan, sigara dumanına maruz kalmayan bedeniniz daha düzenli ve iyi nefes alma ve fiziksel aktivite ile birlikte, vücudunuzdaki artan oksijen de size daha fazla enerji verecek.

 

Sigara içmek, burun ve ağızdaki sinir uçlarına zarar verir, tat ve koku alma duyularınızı köreltir. Sigarayı bıraktıktan hemen 2 gün sonra tat ve koku alma duyunuz gelişmeye başlayacaktır. Enfes değil mi!

 

Sigarayı bıraktıktan sonraki birkaç hafta içinde kan dolaşımınız düzelir. Bu, fiziksel aktiviteyi çok daha kolaylaştırır ve kalp krizi riskinizi azaltır. Sigarayı bırakmak oksijen seviyesini de artırır ve iltihabı azaltır bunlar da bağışıklık sisteminizi güçlendirir, bu nedenle soğuk algınlığı ve diğer hastalıklarla savaşmak daha kolaydır.

 

Bıraktıktan sonraki bir hafta içinde, ağız ve diş sağlığınızdaki farkı hissetmeye başlayacaksınız. Cinsel yaşamınız da renklenecektir, en önemlisi de kanser hastalıklarına yakalanma riski önemli ölçüde düşecektir. Bunlar olurken neşelenmemek mümkün mü? Hiç pişman olmayacağınız bu karar için baş kaldırın ve direnin ve her türlü desteği alın.

 

Sigara bırakma hakkında psikolojik danışmanlık ve destek almak isterseniz, doğru bir uzmana görünmek için hiçbir zaman geç değil. Danışmanlarımızla sigarayı bırakma yöntemlerinden hangisinin sizin için en iyi olacağı konusunda konuşabilir ve uygun sigarayı bırakma terapi veya tedavileri hakkında destek alabilirsiniz. Sağlıklı bir hafta dileriz.

 

Hemen  uzman bir psikoloğa danış!