• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Okula Dönüş

05.09.2021 18:06
danismanya.com

Okula Dönüş

Okullar yüz yüze eğitim için tekrar açılıyor ve birçok çocuk arkadaşlarıyla sınıflarına geri dönmenin heyecanını taşıyor. Onlar için tekrar okul çantası hazırlamak, önlük giymek, arkadaşlarıyla buluşup teneffüslerde oyun oynayabilmek, öğretmenleri ile görüşebilmek heyecan verici. Ancak bazıları için, özellikle de sosyal kaygısı olan çocuklar için bu durum farklı. Sosyal anksiyete belirtileri gösteren çocuklar, on-line eğitim sayesinde sınıfa uyum sağlamaya çalışmanın stresinden kurtulmuştu. Şimdi, özellikle bu çocuklar için sınıflara, kantine veya servislere dönmek biraz göz korkutucu olabilir.

 

Değişimi Yönetin

Pandemi sürecinde öğrendik ki, okula gitmek çocukların mutluluğu, sosyal becerilerinin gelişmesi ve akademik başarısında genel olarak on-line eğitime nazaran daha faydalı. Evden eğitim sürecinde aileler çocuklarına okul ödevlerinde yardım etmeye çalıştı, ancak çocuğun ihtiyaçlarını ve öğrenme psikolojisini anlayamadıklarından bocaladı. Öte yandan bazı çocuklar ise evden eğitimi son derece verimli ve keyifli buldu. Başlayan yeni bir okul yılı ile bu değişime nasıl ayak uydurmak gerektiğini masaya yatırdık.

 

Bu konuda hiç şüphesiz psikoloji ve pedagoji başvurabileceğimiz iki disiplin olmuştur. Her iki disiplin de bireyin refahını ve topluma katkısını sağlamak için insanlarla ilgilenmek gibi ortak bir paydada buluşuyor. Bu iki bilimin neden iki farklı disiplin olduğunu ve onları neyin karakterize ettiğini biraz açıklığa kavuşturmak için bu yazıda psikoloji ve pedagoji arasındaki farkları ele alalım…

 

Hem psikolog hem de pedagog, insanlara hitap ettiği için yüksek bir empati yeteneğine sahiptir ve her iki profesyonel de ister eğitim ortamında ister terapi ortamında olsun, yönlendirildikleri çocuklarla nasıl etkileşimde bulunacaklarını iyi bilirler.

 

Psikolojinin temel amacı, insan davranışını mümkün olduğunca nesnel bir şekilde tanımlamaya çalışmak ve onu açıklamaya çalışmaktır. Oysa ki, pedagoji söz konusu olduğunda amaç, eğitim sürecini iyileştirmektir. Psikolojinin dallarından biri olan eğitim psikolojisi, öğrenme sırasında devreye giren psikolojik süreçleri ilgi odağı olarak alır. Pedagoglar ise, öğrencilerin yaş aralığına göre eğitimin nasıl planlanması gerektiğini, öğrencinin yaşadığı güçlükleri göz önünde bulundururlar. Pedagoglar, zorluk yaşayan öğrencileri tespit ederek bilginin edinilmesini sağlamak ve çocuğun geride kalmasını önleyecek yöntemlere başvururlar.

 

Çocuk Psikolojisi 

Çocuk psikolojisi söz konusu olduğunda okulların açılması sürecinde ailelerin göz önünde bulundurması ve dikkatle izlemesi gereken bazı gerçekler var.

 

Okul macerası çocuklar için yalnızca yazılı bilgiden ibaret değil ve sadece onların nasıl öğrendiğine veya akademik başarısına odaklanmak yanlış olacaktır. Unutmayın ki, okulların kapanması, karantina zamanları ve eğitimdeki kesintiler, öğrencilerin edindikleri sosyal ilişkiler geliştirme becerilerinin kaybolmasına neden oldu. Hatta geçtiğimiz güz yarıyılında okula yeni başlayan öğrenciler için bu beceriler hiç gelişememiş bile olabilir.

 

Özellikle okulda kaygı ile mücadele eden çocuklar için okulların kapanması doğal olarak sosyal korkularıyla yüzleşmekten bir kaçış oldu. Öyle ki, muhtemelen sosyal kaygısı olan öğrenciler, bilgisayarlarının kameralarını kapatıp kendi içine çekilme fırsatını yakaladı. Hatta ailelerinden ayrılıp okula gitmekten korkan veya sosyal fobisi olan çocuklar, evlerinden eğitim alma şansını memnuniyetle karşıladı.

 

Bu kitle için okula yeniden gitmek, yanında zorlukları da getirebilir. Çünkü değişim ve geçişler, her ne kadar iyi bile olsalar, genellikle çocuklar için endişe yaratır. Bu sebeple okula dönüş konusunda hem çocuk psikoloğu hem de pedagogların inceleyebileceği ve önerebileceği pek çok olumlu tavsiye olacaktır.

 

Unutmayın ki çocuğunuz başlangıçta nasıl evden öğrenmeye adapte olduysa, şimdi de okula dönmeye alışacaktır. Bu, sizin sıcak desteğiniz ve anlayışınızla mümkün. Eğer bu konuda uzman görüşüne ihtiyaç duyuyorsanız Danismanya.com danışmanları size on-line destek olmaya ve sorularınızı yanıtlamaya hazırlar.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR