• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Evden Çalışma ve Ruh Sağlığımıza Etkileri

29.11.2020 19:08
Danışmanya

Koronavirüs salgınından bu yana, milyonlarca insandan evlerine kapanmaları ve işlerini yanlarında götürmeleri istendi. Çoğumuz için yeni normal artık evden çalışmak. Fakat evden çalışmak bazen, 9-6 çalıştığınız iş yerinizde çalışırken aniden masada uyuyakalmak gibi hissettiriyor. Ya da ofis masanıza taşınıp artık ofiste yaşamaya zorlanmaya… Nasıl ki çalıştığınız yerde uyuyamazsanız, uyuduğunuz yerde de çalışamazsınız; "iş" ve "ev" arasındaki çizginin bulanıklaşması pek hoş değil.

 

Sizce de bu yeterince tuhaf değil mi? Düşünebiliyor musunuz? Milyonlarca kişi şu anda evlerinde koltuklarında, mutfak masalarında veya belki de kiraladığı home-ofislerde yapayalnız çalışıyor. “Bir kahve içelim mi? Yeni raporu gördün mü? Öğlen nerede yiyelim?” diyeni yok… Bu sebeple evden çalışmanın ruh sağlığı üzerinde yaratabileceği etkilerinin farkında olabilmek çok önemli.

 

Bu süreç aylardır devam ediyor ve itiraf etmeliyiz ki ilk başlarda hoşumuza bile gitmiş olabilir, ancak şu anda hepimiz bundan biraz bıkmaya başladık ve hayatın ne zaman normale döneceğini merak ediyoruz.

 

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Evden çalışmanın kaygısı, stresi ve yalnızlığı depresyona yol açabilir veya daha da kötüleştirebilir. Uzaktan çalışmak muhtemelen hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı aynı anda etkiledi. Özellikle ruh sağlığına etkilerine dikkat etmemiz gerekiyor ki bu etkiler karşınıza aşağıda sıralayacağımız şekillerde çıkabilir.

 

Yalnızlık Hissi

Evden uzun bir süre çalışmanın ruh sağlığımızda yarattığı en temel olumsuz etki izolasyon ve yalnızlıktır. Evden çalışan kişiler, işe gidip gelmeye devam edenlere kıyasla yaşanan belirsizlik duyguları, depresyon ve sosyal izolasyon sebebiyle daha fazla baskı altında hissederler.

 

Evdeyken, iş yerinde o gün neler olduğunu veya günlük yaşam hakkında sohbet etmenin o renkli, basit ve sosyal yönünü özlüyoruz. Yaz aylarında arkadaşlarınızın yalnızca birkaçı ile yüz yüze görüştüyseniz ve Covid-19 önlemleri kapsamında tatil yerlerinden uzak kaldıysanız, bu yalnızlık öyle görüntülü aramalarla geçiştirilecek seviyeyi muhtemelen aşmıştır.

 

Kaygı ve Stres

Yalnızlık duygularının yanı sıra, şu anda muhtemelen hepimiz biraz endişeli ve stresli hissediyoruz. Evden çalışmanın, özellikle alışılmış olanın dışına çıkardığı için endişe yaratması mümkün.

 

Uzmanlara göre evden çalışmak, çalışırken çok iş yapıp yapmadığını gösterememekten veya “meşgul görünmem gerek” baskısı yarattığından kaygı veya stres yaşanmasına ortam sağlayabilir.

 

Tüm bu kaygı, stres ve izolasyon oldukça keyifsiz hissetmenize neden olabilir. Ancak, evden çalışırken ruh sağlığınızın zarar görmesi gerekmez.

Evden çalışırken zihinsel sağlığınızı korumaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir dizi küçük önerimiz var: örneğin bir rutini sürdürmek, biraz egzersiz yapmak ve iyi uyumak gibi.

 

Depresyon ve Kilo Alımı

Dört duvar arasında olmak ve eve kapanmak yüzünden “ev tutması” bir süre sonra da “daralma” hissi yaşamayan yoktur herhalde. Özellikle de bu süreci yalnız başınıza geçiriyorsanız depresyona girme ihtimaliniz artacaktır.

 

Yetişkinler ve çocuklar ayrım gözetmeksizin çok daha hareketsiz bir ev yaşamına geçtiği için depresyonun yanı sıra fiziksel aktivite eksikliği sebebiyle kilo alımının eşliğinde ruhsal ve bedensel çöküntü yaşayabilirler. Unutmayın ki fazla kilo da depresyonu tetikler.

 

Karantina süreci ve evden çalışmaya geçiş, özellikle de kadınlar üzerinde erkeklerden çok daha fazla olumsuz etki yaratmış olabilir. Pek çok çalışan kadın yalnızca evden çalışmanın kaygısını taşımakla kalmıyor, bir de çocuk bakımı, öğrenime katkı, ev işleri gibi sorunları dengelemekle mücadele ediyor.

 

Evden Çalışırken Ne Yapmalı?

Kendinize esneklik tanıyın, bütün kaynaklarınızı tüketerek ve kendinizi zorlamayın.

7/24 erişilebilir olmanın baskısını yaşamayın. Evde de olsanız kendinizi fişten çekme hakkınız olsun, yoksa tükenme riskiniz vardır.

 

Günde sadece 20-30 dakika egzersiz yapmak kaygı düzeyinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Bu öneri yalnızca vücudunuzla barışmanız için değil, beyninizi mutlulukla dolduran endorfin ve serotonini de artıracak. Daha fazla ve daha uzun egzersiz yaparak kafanızı stres kaynaklarından uzaklaştırmanız da mümkün, böylece gerçek bir mola verebilirsiniz.

 

Yeni hobiler edinebilirsiniz. Örneğin,

 • Günlük yazmak,
 • Yeni masa oyunları öğrenmek,
 • Youtube kanallarına abone olarak el işçiliğinizi veya aşçılığınızı geliştirmek,
 • Bitki yetiştirmek,
 • Kişisel gelişim kitapları okumak veya
 • On-line programlar aracılığıyla yepyeni bir dil öğrenmek ruh sağlığınız için faydalı birkaç hobi önerimiz olabilir.

 

Ayrıca evden çalışırken zamanınızı daha verimli kullanmanız için tavsiyelerimize yer verdiğimiz bu yazımızı okuyabilirsiniz: https://danismanya.com/blog-details?article=azlELzV2blY3bjA90

 

Bu ipuçlarına uymaya ve ruh sağlığınızı evden çalışırken sizi zorlayan yalnızlık, endişe ve depresyonun etkilerinden korumaya çalışın… Depresyon veya anksiyete ile mücadele ediyorsanız güvendiğiniz birine ulaşın, terapistinizle görüşün veya uzman bir psikolog desteğine başvurun ve unutmayın “yalnız değilsiniz”.

 

Hemen  uzman bir psikoloğa danış!