• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Çift terapisine ihtiyaç duyuyor musunuz?

19.10.2020 08:09
Danışmanya.com

Partnerlerin günlük yaşamda nasıl ve ne zaman yemek yediklerinden tutun da ne zaman uyuduklarından (kötü uyku evlilik sorunları ile ilişkilidir), ayrı veya başkalarıyla ne kadar zaman geçirdiklerine kadar geliştirdikleri günlük kalıplar vardır. Bu kalıplar her farklı çift için elbette çeşitlilik gösterir.

Belli başlı ev işlerini kimin yönettiği, çiftlerin birbirlerinin aileleriyle nasıl ilişkilerde bulundukları, birbirlerine işleri hakkında ne kadar şikâyette bulundukları, birbirine karşılık verme zahmetine ne kadar girdikleri...

Bu kalıplar uzayıp gider ve gerçekten de her farklı evlilikte/ilişkide birbirinden bambaşka şekillerde yaşanır. Ancak unutmayın ki olumsuz ve can sıkan bir kalıp ne kadar uzun sürerse, onu değiştirmek için o kadar fazla enerji ve zaman gerekir. Olumsuz hisler taşıdığınızda bir danışmandan yardım almak gerekir ve erken başlamak en iyisidir.

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, belirli bir konu üzerinde çatışma yaşayan veya ciddi duygusal farklılıklar yaşayan iki kişinin sorunlarına odaklanır. Çiftler tipik olarak ilişkilerinde kendi başlarına çözmekte zorlandıkları duygusal sorunlar yaşadıklarında terapiye veya bir evlilik danışmanına başvururlar. Çiftlerin karşılaştığı en yaygın sorunlar maalesef şunlardır: güven eksikliği, yakınlık sorunları, cinsel istek eksikliği, sadakatsizlik, iletişim güçlükleri ve bağlılık korkusu.

Bu sıkıntıları yaşayan çiftler, karşılıklı olarak yıkıcı davranış kalıplarına takılıp kalabilir. İlişki terapisi, partnerlerin yeniden iletişim kurmaya başlamasına ve ilişkilerini bu kadar zorlaştıran sorunları çözmelerine yardımcı olmak için nasıl etkileşim kuracaklarını öğrenmelerine olanak tanır. Tedavi yöntemleri iletişim becerileri geliştirmeye, suçlamama ve suçlamalarla başa çıkmaya ve çatışmayı çözmeye odaklanır.

İlişki Terapisti Size Nasıl Yardım Eder?

Çift terapisi alma kararı vermek çok büyük bir adım gibi görünebilir. İlişkinizde her şeyin mükemmel olmadığını kabul etmeyi gerektirir, ki bu genellikle yapması zor ve kabul etmesi ürkütücüdür.

Çoğu zaman, bir evlilik veya çift terapistine danışma fikri aklınızda olmasına rağmen arka planda durur, bir veya iki taraf bunun iyi bir fikir olabileceğini düşünür, ancak aynı zamanda nasıl ilerleyeceğinden ve belirli sorunlarına gerçekten yardımcı olup olamayacağından emin olamayabilir.

Hem çift hem de şahıs için çoğu terapist, önereceği terapinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize izin vermek için online ve çok düşük fiyatlı danışmanlık hizmeti sunuyor. Ardından da makul bir bütçe planlaması ile size yardımcı olmaya çalışıyor. Terapinin içeriği hakkında bilginiz yoksa, gizemli ve kafa karıştırıcı gelebilir, ayrıca iki taraflı bir çaba gerektirebileceğinden bahsetmeye gerek bile yok, en iyi psikolog seçimi, bunun için bütçe ayırmak, herkesin programına uygun bir terapi zamanı belirlemek...

Süreci aydınlatmaya yardımcı olmak için, bir çiftin bir uzmanla görüşme ile ne konularda fayda sağlayabileceğini gösteren kısa bir özet hazırladık sizin için.

1. Güven Kırıldı

Çift terapisine başvurmanın en yaygın nedenlerinden biri, büyük bir güven ihlalinin üstesinden gelmek için yardım almaktır. Bu bazen cinsel sadakatsizlik; bazen de duygusal bir olay olabilir. Belki de para hakkında bir dizi yalan ya da aldatmaca sonrası güven sorunu yaşamaya başladınız. Her halükârda, güven temelinin yeniden inşasına genellikle her iki tarafın da savunmasızlıklarını ifade etmekte özgür olduğu bir forum oluşturarak yardımcı olunabilir.

2. Çok Fazla Tartışıyoruz

Günlük yaşamınızın ritminin bozulduğunu ve çatışma odaklı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Belki hepsi ufak mevzulardır, veya belki de patlamalar çok büyüktür ve ardında çok fazla drama bırakır. Her iki durumda da önemli olan artış eğrisidir. Bu bazen çiftlerden birinin kişisel olarak zor bir dönemden geçmesi sebebiyle sadece geçici bir kesintidir. Ama diğer taraftan sürekli tartışma yaşanacağına dair riskli bir gidişatı da gösterebilir. Daha da önemlisi, yüzeyin altında gerçekten ele alınmayan önemli sorunlar olabilir. İyi bir ilişki terapisti size yardımcı olacaktır.

3. İletişimimiz Zayıf

Belki sorun bariz bir çatışma değildir, ama sürekli olarak yanlış anlaşıldığını veya göz ardı edildiğinizi hissedersiniz. Ya da belki de partnerinizle her şeyi paylaşamayacağınızı hissediyorsunuz, o bir yabancı... Çoğunlukla, çift terapisinin en somut sonuçlarından biri, iletişimde bir artış ve kalitesindeki bir gelişmedir. Yetenekli bir danışman, sizi birbirinize bağlanmanıza, birbirinizi duymanıza ve birbirinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak araçlarla donatabilir.

4. Sevgi ve Duygular Bitti

Çiftlerin yıllarını birlikte geçirdikten sonra kıvılcımın kaybolduğunu ve sevgiliden çok ev arkadaşı olduklarını hissetmeleri neredeyse bir klişe. Bazen bunun nedeni, günlük yaşamın eziyetinin duygusal bağlantıyı gölgede bırakmaya başlamasıdır ve bu basitçe yeniden önem sırasına koyabilme meselesidir. Aksi durumda birbirlerini seven iki insandan ihtiyaçlarını başka bir yerde karşılamayı öğrenmiş iki insan çıkabilir.

5. Cinsel Sorunlarımız Var

Cinsel sorunlar, ilişki sorunlarının hem semptomu hem de nedeni olabilir; bu, genellikle bir çiftin günlük şikayetlerinin en önemlisidir. Cinsel sorunlar gerçekten sinir bozucudur. Bazen, bir partnerin hayal kırıklığını ifade ettiği, bir partnerin sürekli reddedildiği veya seksin bir pazarlık aracı olarak kullanıldığı açık bir çatışma vardır. Sorun ne olursa olsun, yetenekli bir danışman bu ciddi sorununun üstesinden gelmenize yardımcı olur.

Cinsel terapileri cinsel terapi konusunda eğitim almış psikiyatristler ve klinik psikologlar yapabilir. Cinsel sorunun tipine ve çifte göre değişiklikler olmakla birlikte, cinsel terapiler ortalama olarak 2-4 ay ve 6-10 aylık seanslarla uygulanabilir. Elbette kişiye göre bir iki görüşme gibi kısa zamanda düzelen vakalar da olabilir. Çözülebilecek bir problem için neden bekleyesiniz ki?

6. Sebebini bilmiyorum ama mutlu olamıyorum

Bireysel terapide olduğu gibi, çift terapisi de sadece problemleri çözmek için değil, aynı zamanda onları tanımlamak için faydalıdır. Diyelim ki evliliğinizin veya ilişkinizin dinamiğinde bir şey değişti, ancak bunu gerçekten tarif edemiyorsunuz. Ya da partnerinizle eskisi kadar rahat hissetmiyorsunuz. Ya da kendinizi kronik olarak bir şeylere kızgın buluyorsunuz, ama neden olduğundan emin değilsiniz. Bunlar genellikle etkileşimlerin sağlıksız veya işlevsiz hale geldiğinin erken belirtileridir. Bu, bir kişinin suçlanacağı anlamına gelmez, daha ziyade ilişkinin kendisinin bir ayardan geçmesi gerektiğinin işaretidir. İlişki terapisi bunun için var!

Emin olun bir terapistin ofisin bu süreci başlatmak için doğru yerdir. Çünkü bazen terapinin iyi yanı odanın kendisi bile olabilir.  Başka ortamlarda konuşulması zor olan şeyleri gündeme getirmeniz için güvenli ve destekleyici bir hal alabilir.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR