• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Patent Nedir ve Nasıl Alınır?

11.11.2021 22:27
Danismanya.com

Patent ürün sahibinin ürünün bütün telif haklarını elinde bulundurmasını sağlamaktadır. Patent sahibi kişi ürünün bütün satışından, işletilmesinden sorumlu olan kişidir. Buluşları yapılan her ürünlerin patenti bulunmaktadır. Ürünlerin patentlerinin alınması kişilere birçok avantaj sunmaktadır. Buluşun patenti alınarak paten sahipleri ciddi gelirler elde edebilmektedir.  Paten aynı zamanda buluşun sahibine icat ettiği buluşun satışı başta olmak üzere, pazarlaması, işletilmesi gibi alanlarda patent sahibine ayrıcalıklar getirmektedir.

Patent nedir ya da alınmazsa ne olur? Sorusu ile oldukça fazla karşılaşılıyor. Kişisel hakların korunması nasıl yasalarla sağlanıyor ise bir buluş ve icadın ve bunu gerçekleştiren kişinin o ürün üzerindeki hakları da patent sayesinde sağlanmaktadır. Patent bir anlamda, mucidin üçüncü şahıslara karşı yasalar önünde koruyucu kalkanıdır.

Günümüzde Patent Almak Neden Önem Kazanmıştır?

Günümüzde makineler, donanımsal aygıt, kimyasal içerikli çözeltiler ve daha birçok ürün patent koruması altındadır. Patent sahip olunan ürünün tapusu konumundaki belgedir. Patent sahibi kişinin izni olmadan buluş üzerinden hiçbir şekilde satış, pazarlama hizmeti sürdürülmemektedir. Dolayısıyla patent buluşların güvenliğini sağlayan belgelerin başında gelmektedir. Patent alınması için Türk Patent Marka kurumuna başvuru yapılması gerekilmektedir.

Başvuru işlemlerinin ardından Türk Patent Marka Kurumu kişilere araştırma raporu sunmaktadır. Daha sonrasında bu araştırma raporu yayınlanmaktadır. Böylece patent alım süresi gelişerek devam eder. Bu işlemlerin ardından Türk Patent Marka Kurumu araştırma raporunu inceleme altına almaktadır. En sonun ise Türk Patent Marka Kurumu tarafından patente uygunluk belgesi verilir.

Patent alım işlemi uzmanlık gerektiren bir faaliyet alanıdır. Dolayısıyla mutlaka uzman bir kişiden destek alınması gerekilmektedir. Patentinizin başvurusunun olumlu sonuçlanması için araştırma raporunun mutlaka titiz bir çalışmayla oluşturulması gerekilmektedir. Patent alımı kişilere günümüz de birçok pozitif avantaj sunmaktadır.

Son zamanlarda ülkemizde patent konusunda bilinçlenme çalışmaları sonucunda; patent başvurusu sayısında ciddi oranda bir artış gözlenmektedir. Bu noktada patent alma sürecinin detay gerektiren bir süre olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Patent Alma Süreci Nasıl İşler?

Patent alma süreci oldukça profesyonellik gerektiren bir işlem türüdür. Dolayısıyla kişilerin bu süreçte uzman birinden destek almaları oldukça önemlidir. Patent alma sürecini başlatmak için Türk Patent Marka Kurumuna başvuru yapılması gerekilmektedir. Ayrıca alacağınız patentin kopya olmaması gerekmektedir. Paten alım sürecinde kişiler titiz bir çalışmanın içerisinde bulunmalıdır.

Patent başvuru dilekçesinin büyük bir özenle, profesyonelce hazırlanması gerekir. Patent başvuru dilekçesinde buluşunuzun özetinden bahsetmeniz gerekir. Daha sonrasında patent başvuru formuna tarifname yazmanız gerekir. Bu bölümde ise buluşunuza dair detaylı bilgiler vermeniz gerekir. Buluşunuzun özgünlüğüne tarifname alanında değinebilirsiniz. Ayrıca başvuru formunda buluşunuzun görsel resmini de forma eklemeniz gerekir.

Daha sonrasında ise bütün evraklar tamamlanarak süreç başlamış olur. Patent alma süreci 2 ile 7 günlük bir zaman aralığında tamamlanmaktadır. Bu süreç boyunca Türk Patent Marka Kurumu kapsamlı bir inceleme faaliyeti yürütür. Patentinizin kopya içerikten oluşması durumunda patent süreci iptal edilir. Patent alma süreci onaylandıktan sonra kişilere 10 yıl patent süresi verilir.

10 yıl boyunca patenti alınan buluşun bütün telif hakkı patent sahibinin olmaktadır. Patent sahibi buluşu istediği gibi yönlendirme hakkına sahiptir. Patent sahibi buluşun pazarlanmasından, satışından sorumlu olan kişidir. Patent alma süreci sırasın da uzman bir destek alınması patent sürecinizin olumlu ölçüde değerlendirilmesinde aktif rol oynayacaktır.

Patent Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Patent alırken kişilerin bazı hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Patent alımında ilk öncelikle dikkat edilmesi gereken işlem patentin özgünlüğüdür. Patentin alınacağı buluş mutlaka özgün olmalıdır. Özgün olmayan, kopya patent buluşlarının başvuruları olumsuz değerlendirilir. Ayrıca patent alınırken kişilerin hukuki süreçlere dikkat etmeleri gerekir. Patentin alınacağı ürünün ülkenin kanunlarıyla ters düşmemesi gerekir.

Patent alım sürecinde kişilerin müracaat formunu mutlaka kapsamlı bir şekilde doldurmaları gerekir. Detaylı olarak doldurulmayan formlar olumsuz olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla başvuru sürecinde formu doldururken mutlaka detaylı doldurmanız gerekmektedir. Alınacak olan patent ürünün görsel çizimlerle formda desteklenmesi gerekir. Görsel çizimi kalitesiz olan, görsel çizimlerle desteklenmeyen formlar olumsuz değerlendirilmektedir.

Paten alımı sırasında kişiler resmi evrakları mutlaka tamamlamaları gerekir. Resmi evraklarda eksik bulunması durumunda patent başvuruları olumsuz olarak değerlenecektir. Patent başvuru formunda tarifname başlığı mutlaka bulunması gerekir. Tarifname kapsamında buluşun işlevinden bahsedilmesi gerekir. Ayrıca formda mutlaka buluşun donanımsal özelliklerini açıklayan resimler bulunması gerekir. Aynı zamanda yazılı belgelerinde bulunması oldukça önemlidir.

Patent alırken kişiler mutlaka kapsamlı bir araştırmanın içerisin de bulunması gerekir. Yapılan kapsamlı araştırmalar neticesinde patent başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmadır. Form doldurulduktan sonra Türk Patent Marka Kurumuna gerekli müracaat başvurusunun yapılması gerekir. Başvuru süreci yaklaşık 7 gün içerisin de tamamlanmaktadır. Başvuru sonucunda kişilere yazılı olarak onaylandı veya onaylanmadı belgesi bildirilir.

Neden Patent Almalıyız?

Patent alımı kişilerin buluşları için oldukça önemli bir süreçtir. Kişilerin buldukları buluşların korunmasını sağlaması için mutlaka buluşların patentlerinin alınması gerekilmektedir. Patentleri alınmayan buluşların telif hakkı bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarz buluşlar korunmasız buluşlardır. Patent alımı kişilere birçok ekonomik ayrıcalık avantajı sunar. Alınan buluşun bütün telif hakkı patent sahibine geçmektedir.

Patent sahibi buluşun pazarlamasını, satışını istediği gibi yönlendirme hakkına sahiptir. Patent sahibi 10 yıl süre boyunca buluşların ve ürünlerin sahibi konumundadır. 10 yıl sonra kişiler tekrar müracaat etmeleri durumunda ürünlerin patent sürelerini uzatabilir.

 Patent alma işlemi günümüz de profesyonellik gerektiren bir iş alanıdır. Dolayısıyla mutlaka ihtisas sahibi bir kişiden destek alınması gerekir. Alınan buluşların patentiyle kişiler geniş kitlelere hitap edici duruma gelmektedir. Alınan patent ile dünya üzerinden birçok yeni kitleye ulaşabilirsiniz. Böylece patent nedir? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt verdik.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR