• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Koronavirüs Bütçesi

16.11.2020 02:21
Danışmanya.com

Covid-19 vaka sayıları tekrar artışa geçerken, para şimdi eskisinden de önemli hale geldi. Çünkü belirsizliklere karşı hazırlıklı olmanın önemini bir kez daha anladık. İşten çıkarılmalar, iflas, gelir düşüşü ve fakat buna rağmen giderlerin sürmesi… İşin aslı şu ki ihtiyaçlarımız sürdüğü sürece paraya ihtiyacımız var.

Bizlere gerçekten kriz zamanlarıyla ilgili öğretici bir ders veren Covid-19 sürecinde ve sonrası belli ki akıllıca hareket etmek gerekiyor. Eğer evden çalışmayı sürdürüyor veya işyerinize düzenli olarak gitmeye devam ediyorsanız, yani geliriniz hala stabilse, tavsiyelerimiz koronavirüs sürecinden en az hasarla veya daha güçlü çıkmanıza bile yardımcı olabilir.

Pandemi bizleri maaşlarımız, birikim ve yatırımlarımız ve hatta önemli kararlarımızı alıp almama kararlarımız gibi hayati meselelerde hepimizi sarstı değil mi?

 • Evlenme planları ertelendi veya iptal edildi,
 • Bir ev veya araba satın alma planları suya düştü çünkü paramızın değeri düştü,
 • Turizm ve hizmet sektörleri ve çalışanları bu süreçte büyük zorluk çekti,
 • Okullara ödenen ücretlerin karşılığını alıp almadığımız konusunda kafalarımız karışık,
 • Çocuk planlayan aileler tüm bu belirsizliklerin ve sağlık koşullarının kaygısı üzerine dondu kaldı... bu majör etkileri basite indirgeyemeyiz.

Öte yandan, konserler, sinemaya gitmek, dışarıda yemek, kalabalık yerlerde bulunmak ve alışverişe çıkmak gibi ekstra harcamalar sosyal mesafe kuralları gereği hayatımızdan çıktı.

Peki harcamalarınız hazır kısılmışken (eğer düzenli geliriniz sürüyor ve evden çalışıyorsanız) bunu bir fırsata dönüştürüp birikim yapmaya başlamak istemez misiniz?

Nasıl mı?

Şimdi sizler için sıralayacağımız tavsiyeler ilk bakışta gözünüze çok küçük harcamalar gibi görünse de aylık toplamlarını gördüğünüzde hiç de küçümsenmemesi gerektiğini far edeceksiniz.

 • Satın aldığınız meyve ve sebze gibi yiyecekleri mevsimine göre seçin, böylece en sağlıklı olanı tüketirken aynı zamanda mevsimsel bolluktan dolayı en ucuz seçeneğe ulaşmış olursunuz.
 • Satın aldığınız yiyeceklerin bağışıklığınız ve sağlığınız açısından zengin olmasını önemseyin. Her halükârda yemek yiyeceksiniz, yalnızca sağlıklı ve besleyici olan için para harcayın. Gereksiz ve faydasız ürünler için harcama yapmayın.
 • Abur cubur yemeyi kesin, alkol ve sigaradan uzaklaşın.
 • Hem virüs tehlikesinden hem de sağlıksız yemeklerden uzaklaşmak adına kendi yaptığınız yemekleri tüketin, mümkün olduğunca dışarıda yemek yemeyin.
 • Kitap almayın, kütüphanelerden, takaslardan veya ücretsiz online kaynaklardan yararlanın. Bu tavsiyemizi en azından geçici bir süreliğine değerlendirin, emin olun hala okuyacak sonsuz kaynağınız olacak.
 • Eviniz için acil değilse yeni eşya, kap kacak ve mobilya almayın, zira ev ziyaretleri bir süre daha askıda kalacak gibi görünüyor.
 • Kahve zincirlerinden günlük kahvenizi almak yerine kendinize bir mug (termos bardak) edinin ve yanınızda kendi kahvenizi taşıyın.
 • Kozmetik ürünlerine çok yüksek rakamlar ödüyorsanız evde kendi karışımlarınızla hem ucuz hem de sağlıklı ürünlerle aynı ihtiyacı nasıl karşılayabileceğinizi araştırın.
 • Kredi kartınızla aranıza mesafe koyun. Kredi çekmekten ve borçlanmaktan mümkün olduğunca kaçının. Eğer halihazırda borçlarınız varsa borcunuzu analiz edin, borç yönetiminin nasıl çalıştığını anlayın ve on-line bir finans uzmanı ile sizin için uygun bir birikim ve yatırım planlaması yapın.
 • Daha az seyahat ederek ulaşım (benzin veya toplu taşıma ücretleri) masraflarınızı azaltın.
 • Okul ücretleri, kira gibi düzenli giderler için mutlaka pazarlık edin. Şimdi değilse ne zaman buna ihtiyacınız olacak? Sonuçta zorlu bir dönemden geçiyoruz ve bu neredeyse tüm ekonomik aktiviteleri etkiliyor.
 • Kullandığınız internet ve telefon paketlerini gözden geçirin. Artık çoğunlukla evden çalışıyorsanız mobil internetinizin kapasitesini düşürerek ve ev internetiniz ile bağlanarak da tasarruf edebilirsiniz.

Acil Durum Bütçesi

Kendinize her zaman bir acil durum bütçesi ayırın. Hangi sektörde çalıştığınıza göre yakın gelecekte ne tür zorluklarla karşılaşabileceğinizi ön görün. Örneğin bir mağaza çalışanıysanız fiziksel alışveriş sayılarının azalabileceğini ve on-line alışverişin artacağını, hatta belki de şirketinizin çalışan sayısının azaltabileceğini ön görebilirsiniz.

Bahsettiğimiz acil durum bütçesinin sizi güvenceye alacak bir rakam olduğunu ve bu rakamın belirsizlikler için ayrıldığını unutmayın. Buna zor zamanlarınızda giderlerinizi dengeleyecek en az 6 ay süreyle size destek olacak bir birikim olarak bakabilirsiniz. Bu sizin sigortanız.

Diyelim ki azami derecede kullanarak düşürdüğünüz tüm giderler ile faturalarınız ve mutfak masrafınız her ay 2000 TL ise, yaklaşık 12000 TL miktarında bir acil durum hesabınızın hazır olmasını tavsiye edebiliriz.

Tüm bu önlemlerden ve acil durum bütçenizi ayırdıktan sonra hala para biriktirebiliyorsanız bu harika! Bu noktada tasarruf etmeye ve mümkünse paranızın miktarı her ne olursa olsun en uygun yatırım araçlarını kullanarak elinizdeki miktarı nasıl büyütebileceğinize odaklanabilirsiniz.

Neden tasarruf etmeliyim?

Biliyoruz ki, ülkemizde son dönemlerde yaşanan ekonomik gelişmelerle birlikte tasarruf gitgide zorlaşıyor. Bu konuda online finans danışmanları size özel yönlendirme yapacak ve geliriniz ne kadar olursa olsun mutlaka size uygun birikim ve yatırım önerileri vereceklerdir.

Para ile ilgili bilmemiz gereken esas şudur: ihtiyaçlar zorunluluk, istekler ise seçenektir. İhtiyaçlardan kısmadan, yalnızca isteklerinize biraz ket vurarak gelirinizin yaklaşık %20’sini tasarruf hesabınıza yönlendirebilirsiniz. Bu oran sizin yaşam biçiminizde %40 veya %10 olabilir ancak genellikle keyfi harcamalar ortalama olarak gelirlerimizin %20’sine karşılık gelmektedir. Bu oranın sizim yaşan tarzınızda neye karşılık geldiğini saptayabilirsiniz. Sadece biraz gerçekçi olmanız yeterli. Yemek bir ihtiyaçtır, barınma ve bunu kapsayan tüm aidat ve ödemeler de öyle.

Dolayısıyla gerekli yaşamsal giderlerin ötesine geçen harcamaları en azından bu dönemde gözden geçirmenizin kimseye zararı olmaz. Kısa bir süreliğine tüm isteklerimizi elde etmezsek çok büyük olasılıkla hayati bir kesinti yaşamayız. Mart ayında ülkemizde ilk vakaların görüldüğü Covid-19 salgınının etkileri aylardır sürüyor. Koşullar her ne olursa olsun adapte olmayı öyle veya böyle başardık. Gelecekle ilgili bilmemiz gereken tek şey ise “hiçbir şey bilmediğimiz”.

Bunca belirsizliğin içinde doğru yönlendirmeler hayat kurtarıcı olabilir. Bunun için web sitemizden mesafe kurallarına uygun ve evinizin rahatlığında on-line finans danışmanlığı hizmetini çok makul fiyatlar karşılığında alabilir, gelecek hakkında daha az kaygılanarak birikim yapabilirsiniz.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR