• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Bitcoin nedir?

17.03.2021 12:01
danismanya.com

Bitcoin Nedir? Güvenilir midir?

 

Sanal para birimleri arasında yer alan Bitcoin, son zamanlardaki yükselişi ile dikkatleri çekmeyi başardı. Bu doğrultuda yatırımcılar, Bitcoin’e yönelme konusunda daha hızlı adımlar atmaya başladı. Bu yazımızla Bitcoin hakkında merak edilenleri anlatalım istedik.

 

Bitcoin nedir?

Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin Güvenilir midir? soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Bitcoin Nedir?

 

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atılmış bir kripto para birimidir. Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Satoshi Nakamoto’nun bir ekip mi yoksa birey mi olduğu ise bilinmemektedir. Hal böyle olunca, gizemi karşısında sorular da artmaktadır.

 

Bitcoin’in resmen ortaya çıkışı, bu bahsettiğimiz kişi ya da kişilerin yazdığı makale ile gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra Bitcoin, neredeyse herkesin ücretsiz olarak dağıttığı bir dijital para olarak kayda geçmiştir. Hatta bazı pizza şirketleri, kampanya olarak pizza alanlara birkaç Bitcoin hediye etmiştir. Günümüzde 1 Bitcoin’in on binlerde ABD Doları olduğunu düşünürsek, bu durumun ne kadar ilginç olduğunu daha net anlayabiliriz.

 

Bitcoin, tamamen dijital bir para birimidir. Fiziki bir karşılığı yoktur. Ancak üretim limitleri söz konusudur. Yani sınırsız bir üretim gerçekleştirilemez. Bitcoin ve her bir alt coin, kendine has yapılara ve değere sahiptir. Bu nedenle her bir para birimi, çeşitli ekonomik gelişmelerden farklı biçimlerde etkilenebilir.

 

Bitcoin Güvenilir midir?

 

Bitcoin, 2009 yılında halka açık bir ağ biçimde kullanıma girdi. Bu dönemde 1 Bitcoin ile ekmek dahi alınmıyordu. Zira aşırı değersiz bir kripto para çeşidiydi. Ancak dağınık altyapısı sayesinde Bitcoin, birkaç yıl içerisinde kayda değer bir artış yaşadı. Nihayet 2015 yılına geldiğimizde, büyük yükselişler meydana gelmeye başladı. Zira dijital dönüşümün hızına paralel olarak, Bitcoin fiyatları da artmaya başladı.

 

Yükseliş trendi gösteren Bitcoin, daha fazla yatırımcı çekmeye başlayınca popüler bir kripto para çeşidi haline geldi. Bu durumda, yatırımcıların aklında tek bir soru oluştu: “Bitcoin güvenilir bir yatırım aracı mıdır?” Bu soru, birçok yönden ele alındığında, güvenilir bir yatırım aracı olduğuna kanaat getirmek mümkün. Zira Bitcoin, merkeziyetsiz bir yapıdadır. Yani herhangi bir devletin ya da merkez bankasının para birimi değildir ve kontrol edilmemektedir. Bitcoin ağına girenler, işlemleri görebilirler. Ancak bu işlemlerin sahiplerini bulmak imkansızdır. Benzersiz ve çözülemez bir yapıda olan Bitcoin, birçok açıdan tamamen güvenilirdir.

 

Bitcoin; basit kullanım imkanı sunan, anonim yapıda ve çökme riski oldukça düşük bir dijital para birimidir. Ancak Bitcoin yatırımı ya da kripto para yatırımı, oldukça riskli bir işlemdir. Bu işlemler, mutlaka uzman desteği ile yapılmalıdır. Zira kripto para borsası, ciddi bir gözlem ve analiz süreci gerektirir.

 

Bitcoin Nasıl Alınır?

 

Bitcoin, iki farklı yolla elde edilebilir. Bunlardan birincisi, dijital para alım satım platformundan Bitcoin almaktır. Diğeri ise madencilik (mining) yaparak ödül olarak BTC elde etmektir. Her iki yöntem, nasıl yapıldığına göre güvenilirdir. Ancak kripto para alım satım platformlarında işlem yapmak için temel düzeyde bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Zira Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralar, öngörülemez ancak tahmin edilebilir olaylarla şekil almaktadır. Bu olayları tahmin edebilmek ise iyi bir analizcinin görevidir.

 

Mining Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Blockchain, Bitcoin gibi dijital paraların transfer işlemlerinde ihtiyaç duyulan bir veritabanıdır. Yapılan tüm işlemler, burada kayıt altına alınır. Blok zinciri olarak da Türkçe’ye çevrilebilen bu yapı, bloklar üzerindeki halkaların birbiri ardına eklenmesiyle genişler. Mining işleminde ise, belirli kriptografi yöntemleri kullanılarak bu blok zincirine yeni halkalar eklenir. Bir nevi şifre çözme işlemi gibidir. Karşılığında ise küçük tutarlarda ödül elde edersiniz. Bu ödüller daha sonrasında farklı metotlarla fiziki para birimlerine çevrilebilir.

 

Farklı internet sitelerinde mining işlemi (bulut madenciliği) yapabileceğiniz gibi, donanım satın alarak da bilgisayar üzerinden mining yapabilirsiniz. Bu işlemler, Bitcoin gibi sanal paraların merkeziyetsiz oluşundan dolayı güvenilirdir. Ancak alım satım platformları, aracı kurumlar olduklarından dolayı güvenilir olmayabilir. Bu nedenden dolayı seçici olmak gerekir.

 

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

 

Bitcoin nedir? ve Bitcoin güvenilir midir? sorularına cevap verdik. Bir de bu araç ile nasıl yatırım yapıldığına göz atalım.

 

İlk olarak, bir sanal para cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Zira bakiye, bu hesapta durmalı ve işlemler de bu hesaptan yapılmalıdır. Cüzdan, 2 katmanlı şifre ile korunmaktadır. Bu nedenle tamamen güvenilirdir. Hatta sıradan bir bankada yer alan hesap bilgilerinizin güvenliğinden kat ve kat daha güvenilirdir.

 

Bitcoin ve alternatif coinler (alt coin) ile yatırım yapmak istiyorsanız, uzman desteği almanız gereklidir. Ancak bu sayede yatırımlarınızı kara dönüştürebilirsiniz. Güvenilir bir danışman arıyorsanız Danışmanya yatırım uzmanlarından destek alabilirsiniz. Danışmanya uzmanları, sorularınızı çeşitli iletişim kanallarından (telefon, mail, videochat vs.) yanıtlamaktadır. Bu sayede Bitcoin yatırımı konusunda çok az insanın bildiği püf noktaları öğrenebilir ve bir adım önde olabilirsiniz!

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR!