• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

09.11.2021 19:14
Danismanya.com

Sağlıklı kilo verme yöntemleri gündeme geldiği zaman gayet doğal olarak karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır. Bu noktada üst düzeyde bir kilo verme performansının ortaya konulması için mutlaka profesyonel bir destek almak her zaman önerilmektedir. Özellikle son zamanlarda sağlıklı bir şekilde kilo vermek konusunda bilinçlenilmesi; bu tür taleplerin artış göstermesinde de etkilidir.

Kilo, insan sağlığını ve kalitesini olumsuz etkileyen bir problemdir. Günümüzde çoğu insan fazla kilolarından ötürü sıkıntı yaşamaktadır. Kilolu insanların, gündelik yaşamlarındaki hareketleri kısıtlanmaktadır. Ayrıca, rahat bir şekilde nefes alıp vermekte zorlanmakta ve kiloyla birlikte şeker, kalp ve psikolojik başka sorunlarla da uğraşmaktadır.

Herksin kendine uygun bulduğu ya da uygulamak istediği diyet programları farklıdır. Kimileri şok diyetler uygulayıp daha kısa sürede daha fazla kilo kaybetmek istemektedirler. Ama bu tercih kişinin gerek metabolik gerekse psikolojik sağlığını oldukça olumsuz etkilemektedir. Kişi sağlıklı kilo verme arzusunda olmalı ve bu yolda uzmanların tavsiyeleri dinlenerek hareket edilmelidir.

Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir?

Kilo vermek isteyen bireyin atması gereken ilk adımı kan değerlerine baktırmaktır. Bir doktora kilo verme isteğiyle başvurduğu vakit doktor tüm tetkikleri yapacak, hastanın kilo vermesine engel teşkil eden bir problem ya da hastalığı olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Ondan sonra kişiye en uygun diyet belirlenebilmektedir.

Özellikle sağlıklı bir şekilde kilo vermek konusunda çözüm önerilerine baktığımız zaman karşımıza farklı seçeneklerin çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu noktada hemen her bireyin kendi vücut yapısına göre farklı tekniklere uygun olduğunu da ifade etmek mümkün olmaktadır. Sağlıklı kilo verme, kişinin dikkat etmesi gereken bazı şartlar sunmaktadır. Bunlar;

Öğün atlamamak

Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri düzenli bir şekilde almak önemlidir. Herhangi bir öğün atlanıldığında vücudun dengesi bozulmaktadır. Bu bozulma kişinin fazla acıkmasına ve yemeklere karşı geliştirdiği sabrın ortadan kaybolmasına sebep olabilmektedir.

Dengeli Beslenmek

Tek yönlü diyetler sağlığı kötü etkilemektedir. Öğünlerinize eklediğiniz besinleri çeşitli tutmalısınız. Vücut ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve minerallerden faydalanabilmelidir.

Hareket Etmek

Sağlıklı kilo verme en başta hayata sporu katmayı mecbur koymaktadır. Çünkü sağlık için sporsuz bir hayat düşünülemez. Spor olmadığı sürece kilo vermek bir müddet sonra duracak ve hatta geri kilo alımı başlayacaktır.

Porsiyonları Küçültmek

Her zaman tüketilenden daha az tüketmek kilo vermek için gereklidir. Oluşturulan tabaklara mutlaka yeşillikler, kuruyemişler, bakliyatlar eklenmelidir. Psikolojik olarak daha doygun bir tabak görünümü vermek istenirse eğer daha küçük tabaklar tercih edilebilir.

Meyve ve Sebze Tüketimini Arttırmak

Lifli gıdalarla beslenmemizi arttırmak bağırsak florası için gerçekten önemlidir. Bağırsakların bozulması pek çok hastalığı peşi sıra getirmektedir. Triod hastalıkları, otoimmun hastalıklar, gıda duyarlılığı, cilt hastalıkları bunlara örnektir.

Bol Su Tüketimi

Vücut hücrelerine oksijen ve besin taşıyan suyun, cilt güzelliğine, kabızlık problemlerine olumlu katkıları bulunmaktadır. Ayrıca suyunuza limon ya da sirke gidi ilaveler yaparak bağırsak temizliğinde vücudunuza destek sağlamış olursunuz.

Bitki Çayları Tüketimi

Zayıflama yolunda bitki çayları en büyük desteklerden biridir. Bitki çayları metabolizma hızını arttırmaktadır. Yeşil çay, adaçayı, papatya çayı ve nane çayı bu konuda en çok başvurabileceğiniz çaylardır. Evinizde bu bitki çaylarınadaha fazla yer vermelisiniz. Gerek siz gerekse aileniz için.

Beyaz Unu Hayatınızdan Çıkarmak

Besleyiciliği olmayan ve ayrıca vücut tarafından sindirilmesi oldukça zor olan beyaz un yerine tam tahıllı gıdalar tercih edilmelidir. Bağırsak sağlığını koruyan tam tahıllı gıdalar aynı zamanda diyabet riskini korur ve tansiyonu dengelemekle birlikte kalp sağlığına iyi gelmektedir.

Aralıklı Oruç Yöntemi Ne Zaman Gündeme Gelmiştir?

2016 senesinde Nobel Tıp ve Fizyoloji Ödülü Japon bilim adamı Yoshinori Ohsumi almıştır. Yaptığı araştırmasında otofajinin faydalarını araştıran profesör, hücrelerin yenilenmesi için vücudun uzun süre aç kalması gerektiğine vurgu yapmıştır. Vücudumuzda vazifesini tamamlayan ve yeterli enerjisi kalmayan hücreler geri dönüşüm sürecine girmektedirler.

Bu geri dönüşüm hareketine geçmesi için kişinin uzun süre aç kalmış olması gerekmektedir. Bu hücrelerin imhasıyla birlikte büyüme hormonu salgılanır ve yeni hücreleri oluşmaya başladığının habercisidir. Bu bilimsel tezden sonra dünyada sağlıklı kilo verme dendiği vakit akla gelenlerden biri Aralıklı Oruç yöntemi olmuştur.

Aralıklı Oruç Nedir?

Kişinin uzun süre aç kalması prensibine sahip olan bu program günde iki öğün beslenmeyi yeterli bulmaktadır. Akşam sekizden sonra hiçbir şeyin yenememesi gerekmektedir. Kahvaltı günün n önemli öğünüdür fikrine de karşı çıkan bu program için kahvaltıdan ziyade güne öğlen yemek yenilerek başlanmalıdır. Fastfood ya da hazır gıdalardan olabildiğince uzak durmak gerekmektedir. Hareket etmek tabii ki burada da en önemli hususlardan biri olmaktadır.

Sağlıklı Gıda Nedir?

İnsan vücuduna zarar vermeyen onu besleyen gıdadır. Gerek genetiği bozulmuş, ilaçlı gübreler ve yanlış yetiştiricilik yöntemleri sebebiyle besinden ziyade zehre dönüşmüş gıdalar insan sağlığını bozmaktadır. Sağlıklı kilo verme, kişiyi bu tehlikeli gıdalardan uzak durmaya mecbur bırakmaktadır. Şeker, artık diyet listelerinde çıkartılan bir numaralı madde haline gelmiştir. Bunun yanında şeker barındıran gıdalarda ki bunlar çoğunlukla karbonhidratlardır onlarda sağlıklı kilo vermek için çıkartılması gereken gıdalar arasındadır.

Dengeli olmak önemlidir. Güne erken başlamak, güneşle temas etmek, hareket etmek, sosyalleşmek, hayatımızdan zarar veren gıdaları çıkarmak sağlığımıza iyi geleceği gibi psikolojimizi de olumlu yönde destekleyecektir. Vücudumuzun ihtiyacı oranında bolca su tüketmek ve oksijen almak cilt güzelliğimizi d etkileyecektir.

Sağlıklı kilo verme amacımıza ulaştıkça giydiğimiz kıyafetlerin üzerimize daha çok yakıştığını göreceğiz. Daha rahat etmeye başlayacak, nefes alış verişlerimizde ki farkı kendi gözlerimizle göreceğiz. Gündelik hareketlerimizin ne kadar kolaylaştığını gördüğümüzde oldukça şaşırabiliriz. Belki de bu konuda her şeyden önemlisi mevcut hastalıklarımız iyileştirebileceğiz.

Hemen Tıkla Bir Diyetisyene Danış!