• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Ramazan Ayı’nda Sağlıklı Beslenmek için 10 Öneri

15.04.2021 20:41
danismanya.com

Ramazan Ayı’nda Sağlıklı Beslenmek için 10 Öneri

Geldi 11 ayın sultanı Ramazan! Geçmiş yıllardan oldukça farklı olsa da Ramazan’ın değişmeyeni beslenme şeklimiz. Ramazan ile farklılaşan beslenme düzenimizde bağışıklığımızı güçlü tutmak, vücut dengemizi sağlamak pandemi ile her zamankinden daha önemli bir hale geldi.

Ramazan ayında daha enerjik ve sağlıklı olabilmek için dengeli beslenme çok büyük önem taşıyor. Beslenme danışmanlarımızın Ramazan’da sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak önerilerini sizinle paylaşmak istedik.

1- 3 Öğün Düzeni Oluşturun

Sahur, iftar ve ara öğün olarak beslenme düzeninizi oluşturmaya özen gösterin. Böylece gün içinde almanız gereken besin ögelerini 3 öğüne bölmüş ve tek bir öğüne yüklenmemiş olursunuz.

2- Sahura Kalkmayı İhmal Etmeyin

Sahura kalkmaya özen gösterin. Sahur vaktinde yemek yemeniz günü geçirmenizi kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde 16 saati bulan açlık süreniz 20 saati geçecektir. Bu da sağlık sorunlarına yol açabilir.

3- Su Tüketimine Dikkat Edin

Susuz kalmak beden için risklidir bu yüzden sahurda yeterli sıvıyı almak için başta su olmak üzere, ayran, maden suyu, meyve kompostosunu tercih edebilirsiniz. Orucunuzu 1 bardak ılık su ile açıp, iftardan sahura kadar olan süreçte su tüketimine devam edin. Bir seferde çok su içmektense bunu azar azar yapmanız vücudunuz için daha faydalı olacaktır.

4- Tatlı Krizlerine Yenik Düşmeyin

Taze ve kuru meyveler gün içinde kan şekerinizi dengelemek için uygundur sahurda ağır bir tatlı yemekten kaçının. Ani yükselen şekeriniz açlığınızı artıracaktır. Özellikle sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz, Ramazan’ın olmazsa olmazı Güllaç bir diğer alternatif olabilir.

5- Tuzu Kontrollü Kullanın

Sahurda yiyeceğiniz aşırı tuzlu yiyecekler gün içinde su ihtiyacınızı artırır o nedenle sahurda tuzlu besinlerden uzak durun. Turşu, zeytin gibi tuzlu yiyecekler olmazsa olmazınız ise iftarda tüketmeyi tercih edin.

6- Özellikle Sahurda Hafif Öğünler Hazırlayın

Sahurdan sonra yeniden uykuya rahat ve kolay geçiş için hafif yiyecekler seçmeye özen gösterin. Aşırı yağlı yiyecekler ve kızartmalar tercih etmeyin.Çok sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının gaz ve mide şikâyetlerinizi tetikleyebilir.

7- İftarda Birden Yüklenmeyin

İftarda boş mideyi birden doldurmak ani tansiyon ve şeker yükselmelerine, mide, bağırsak rahatsızlıklarına sebep olduğu için iftardan sahura kadar öğün sayısını artırıp, aralıklarla beslenmeye özen gösterin.

8- İftardan Sonra Hareketsiz Kalmayın

Ramazanda hareketsizlik, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına bile neden olabilir. İftardan sonra yarım saatlik yürüyüşler yapmak sindirimi kolaylaştırır.

9- Meyve Tüketimini İhmal Etmeyi

Ramazan’da meyvelerin pabucu dama atılır, siz öyle yapmayın. Tatlı tercihlerinizi meyve ile değiştirebilirsiniz. Dilerseniz taze, komposto ya da kuru olarak tüketebilirsiniz.

10- Doğru Pişirme Yöntemlerini Tercih Edin

Ne yediğiniz kadar onu nasıl pişirdiğiniz de önemli, patates fırında ızgara yapıldığında ya da haşlandığında masumken kızartma ile canavara dönüşebilir. Özellikle ızgara, haşlama, fırında, buğulama gibi sağlıklı yöntemlerle hazırlanan yemekleri tercih edin.

Ramazan’da ve diğer tüm zamanlarda sağlıklı beslenmek, bunu bir yaşam şekline dönüştürmek isterseniz Danışmanya Online Beslenme Danışmanlarına danışabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın…

Hayırlı Ramazanlar

 

Hemen Tıkla Bir Diyetisyene Danış!