• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Pegan Diyeti ile Sağlıklı Beslenme

19.10.2020 08:05
Danışmanya.com

Pegan Diyetini hiç duymamış olabilirsiniz. Bu diyet, 2018 yılında Dr. Mark Hyman tarafından önerilen nispeten yeni bir diyet. Hyman, Pegan Diyetini uygulayanların yiyecek miktarına değil, tükettikleri yiyeceklere odaklanmalarını tavsiye ediyor… İlk bakışta, kavram oldukça karışık gelebilir çünkü etin tüketilmediği beslenme biçimi olan Vegan beslenme biçimi ile et ağırlıklı olan Paleo diyetini birleştiriyor.

 

Bazen, iki şeyin bir araya getirilmesi, özellikle de yiyecekle ilgili herhangi bir kombinasyon söz konusuysa, ilgi çekici sonuçlar verebilir. Tıpkı tatlı ve ekşinin birlikte çok lezzetli olması gibi.  Hızlı kilo verme yöntemlerinden biri olan Pegan diyeti de iki özelliği bir araya getiren bir tür kombo diyettir.

 

Bildiğiniz gibi vegan beslenme prensibinde sadece et değil canlıların sütü ve yumurtasından  üretilmiş gıdalar da tüketilmiyor.

 

Mağara adamı diyeti olarak da bilinen Paleo tipi beslenmede ise 10 bin yıl önce yaşayan atalarımızın beslenme biçiminden yola çıkılarak karbonhidrat ve işlenmiş gıda yerine protein ve lif ağırlıklı bir sistem uygulanıyor.

 

Pegan Diyette meyve ve sebzenin önemi çok büyük. Zorlanmadan kilo vermenizi sağlayacak olan ise tabağınızın yüzde 75’inin taze, mevsim meyve ve sebzelerinden oluşmasıdır. Meyve ve sebzeler hastalıkları önlediği gibi oksidatif stresi ve iltihabı azalttığı bilinen zengin lif, vitamin ve mineralleri de içerirler.

 

Ek olarak, hayvansal besinler dahil, yeterince protein ve sağlıklı yağların da tüketilmesine izin veren bir diyet. Ancak gluten içeren tahıllar, glisemik yükü yüksek meyveler ve süt ürünleri de yasaklar listesi arasında.

 

Yine de Pegan Diyeti hızlı kilo verme yöntemleri sunan diğer diyetlerden daha rahattır ve Paleo veya Vegan diyetinden daha kolay uygulanabilir. Sağlıklı kilo verdiren diğer diyetlerden farklı olarak Pegan Diyetinde özellikle ev dışında yemek yerken menüden seçim yapma konusunda daha fazla esnekliğiniz olması.

 

Standart bir Pegan diyet listesinde neler olur?

Bitkiler, bitkiler, bitkiler! Tabağınızın dörtte üçü bitkiler olmalıdır ve o tabak ne kadar renkli olursa o kadar iyidir. Gezen, otla beslenen, organik ve sürdürülebilir şekilde yetiştirilen et, kümes hayvanları ve yumurtaları yemenize izin var.

Sürdürülebilir şekilde yetiştirilmiş veya hasat edilmiş düşük cıva seviyesine sahip deniz ürünleri (somon, karides veya istiridye gibi) ve kabuklu yemişler, tohumlar, hindistancevizi, avokado ve zeytinlerde bulunan sağlıklı yağlar (zeytinyağı dahil) diyetinizde kısıtlanmıyor.

 • Günün ilk öğününe her türlü sebzeli omlet, sebzeli tost, meyve, smoothieler, ceviz ve meyve ekleyebileceğiniz sütlü yulaf seçeneklerinden biri ile başlayabilirsiniz.
 • Öğlen yemeklerinizde yeşil salatalar, haşlanmış tavuk göğsü, köz veya ızgara sebzeler, mercimek çorbası, sebzeli et yemeği gibi alternatifleri tercih edebilirsiniz.
 • Akşam yemeklerinde ise haftada bir akşam sebzeli fırında somon pişirebilir ve diğer günlerde, nohut yemeği, tüm zeytinyağlı sebze yemeklerini ve kinoa salatasını tercih edebilirsiniz.

 

Pegan Diyeti ile Kilo Vermek İsteyenlere Tavsiyeler

Pegan Diyeti uygularken, yediklerinizin % 75'inin bitki olmasına dikkat edin. Bu diyet tıpkı vegan diyetinde olduğu gibi bitki bazlı bir beslenme. Biz yine de yerel üretilmiş, organik meyve ve sebzeleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Beslenmenizin kalan % 25'ini ise et, yumurta ve deniz ürünleri gibi hayvansal ürünler oluşturuyor. Her ne kadar veganlığı kısa bir süre bir kenara bıraksanız da Pegan diyette kesinlikle süt ve glütene izin verilmiyor. Glütensiz baklagiller ve tahıllar çok az miktarlarda yenebilir.  Önerilen proteinler arasında yağlı balıklar, yumurtalar ve organik, otlakta yetiştirilen yerel et bulunuyor.

Pegan Diyetinin zorlanmadan kilo vermenize, kendi sağlığınıza ve gezegenimizin de sağlığına faydaları var. Kaynakları tüketirken hayvansal ürünleri daha az tüketerek çeşitliliğe zarar vermeden beslenebilirsiniz. Bu yeme düzeni, % 75 zengin renkli sebze ve meyvelere odaklandığından hem düşük kalorilidir hem de sağlığı destekleyen fitokimyasallar ve lifler bakımından çok yüksektir, kalp hastalığını ve birçok kanser türünü önlemeye yardımcı olur.

Hayati önem taşıyan omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan besinler somon, ringa, uskumru, alabalık, sardalya ve albacore ton balığı gibi yağlı balıklardır. Et yemeyenler bu diyete deniz ürünleriyle başlayabilir. Sonra tavuk ve dilerseniz sadece et suyuyla yapacağınız sebze çorbalarıyla da devam edebilirsiniz. Pegan Diyetinde tüketmeniz gereken proteinlerin ana kaynakları da bunlardır. Biz bu diyette keten tohumu kullanmanızı da tavsiye ederiz. Keten tohumu da harika bir omega-3 yağ kaynağıdır.

Pegan Diyetinde kuruyemiş, tohum, avokado, zeytin, zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlar aracılığıyla diğer doymamış (sağlıklı) yağ türlerini de tüketebilirsiniz. Şekeri unutmanızı tavsiye etmemize gerek var mı bilmiyoruz!

Pegan Diyetinde Nelerden Kaçınmanız gerekir?

Bu diyette glüten, şeker, soya fasulyesi, üzüm çekirdeği veya mısır yağı, hormonlu gıdalar, yapay tatlandırıcılar, boyalar, GDO'lar, antibiyotikler ve koruyucular dahil tüm kimyasal katkı maddeleri yasak. Bu ürünleri mutfağınız için satın alamazsanız ve yiyemezsiniz.

Pegan Diyetiyle İlgili Diğer Kurallar

Patates, fasülye veya kış kabağı gibi nişastalı sebzeleri yiyebilirsiniz ama sınırlandırmaya çalışın ve çilek ve kivi gibi düşük şekerli meyveleri tercih edin. Gluten içermeyen tam tahıllar (siyah pirinç, kinoa, keten tohumu, amaranth) öğün başına yarım fincandan fazla tüketilmemelidir. Şeker yerine de yalnızca akçaağaç şurubu veya bal tüketebilirsiniz.

Çok nadir de olsa eğer gezen bir hayvandan alınan sütle üretildiyse yer yer kefir ve keçi sütü ürünlerinin de tadını çıkarabilirsiniz. Gıdalar minimum düzeyde işlenmeli ve mümkün olduğunca tam gıda formlarına yakın olmalıdır. Alkolden özel olarak bahsedilmese de genelde tüm diyetlerde yasaktır.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR