• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

11.11.2021 22:52
Danismanya.com

Her geçen gün araştırmalar ve deneyimler sayesinde farklı farklı kilo verme yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları fazlasıyla etkilidir. Öncelikle bol su içmek gerekmektedir. Su sağlıklı yaşamın temelidir. Metabolizmayı hızlandırdığı için kalori yakımı kolaylaşmaktadır. Günde en az 2 en fazla 3 litre su içmek kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Türk kahvesinin ve filtre kahvenin yağ yakıcı özelliği ise çok az insan tarafından bilinmektedir. Kafein metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca egzersizden önce kahve içmek yağ yakımını hızlandıracaktır.

Kiminin çok sevdiği kiminin ise hiç sevmediği mucizevi bitki ‘’yeşil çay’’. Yeşil çay içerisinde çok güçlü antioksidanlar barındırmaktadır. İçerisinde kafein vardır. Metabolizmanın hızlanmasına ve yağ yakımının artmasına etki etmektedir. Tatlandırıcı gıdalar ve şekerli gıdalardan uzak durmak en etkili kilo verme yöntemleri arasında en sağlıklı ve etkili olanlarından biridir. Şeker başlı başına kilo alma sebebidir.

Tatlandırıcılar ise diyabet gibi hastalıklara neden olmaktadır. Bu gıdaları tüketmeyi bırakmak vücudun kendini arındırmasını kolaylaştıracaktır. Dışarıdan şeker alımı yapılmadığı sürece kilo alınması duracak ve vücuttaki yağlar kendini yakarak zayıflamaya neden olacaktır.

Günümüzdeki Diyet Listelerinin Çeşitliliği Problemi

Kilo verme yöntemleri arasında en önemli olan diyet listelerini sınırlandırabilmek oldukça zorlaşmıştır. Çünkü insan çeşitliği ve bu çeşitliliğin oluşturduğu farklı ihtiyaçlar, diyet listeleri ya da adlarını da neredeyse sınırsız bir hale getirmiştir. Hatta bu konu popülarite ile de değişkenlik gösterir.

Bir dönem a diyeti çok yankı uyandırmışken daha sonra b diyeti toplumca tutulmaya başlanmıştır. Tabi bu çeşitliliğin yanı sıra toplumda bulunan bazı hastalıklar için özel diyetler de ortaya çıkmıştır. Hastalar bu beslenme şekli vasıtasıyla yaşamlarını daha kaliteli bir hale getirmeye çalışmaktadır.

Kilo Vermede Fazla Yağa Dikkat!

Yemeklerimizde kullandığımız yağların hepsi faydalı değildir. Genel olarak sağlıksız olan besinler kilo alma sebebi de olacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yağlar kullanmak, metabolizmaya olumlu yönde etki edecektir. Örneğin Hindistan cevizi yağı diğer yağlardan çok daha az kaloriye sahiptir. Hem faydaları saymakla bitmez hem de sağlıklı bir yağ kullanmak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Araştırmalar sonucunda çok fazla karbonhidrat tüketmenin kısa sürede acıkmaya ve dolayısıyla kilo almaya sebep olduğu tespit edilmiştir. Karbonhidrat tüketimini azaltmak yine sağlıklı olmaya ve zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Her öğünde porsiyonları küçük tutmak ve yavaş yavaş yemek yemek kilo verme yöntemleri arasındadır. Büyük tabaklarda tüketilen az yemekler psikolojik olarak doymama hissi verebilmektedir. Küçük tabaklarda az porsiyon yemekler yemek insana yeterli gelecektir. Yemeği yavaş yemek ise sindirimi kolaylaştıracak ve yine beyine doyma hissini çok çabuk iletilecektir.

Gün İçerisinde Beslenmeye Dikkat!

Gün içerisinde çok fazla aç kalmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. İnsanlar çok acıktığı zaman açlık krizlerine girebilirler. Açlık krizi anında her şeyden çok fazla yeme isteği gelir. Bu hem sağlıksız hem de hızlıca kilo almaya neden olmaktadır. Dolayısıyla kısa aralıklarla az porsiyonlu sağlıklı yemekler yemek, metabolizmanın düzenli çalışmasını ve zayıflamayı sağlayacaktır. Bunun için en kolay yöntem sağlıklı ara öğünler tüketmektir. Ana öğünlerden önce atıştırılan ara öğünler, açlık hissini bastıracak ve ana öğünlerde çok fazla yemek yemeyi önleyecektir.

Acı baharatlar metabolizmayı hızlandırmaktadır. Yemeklerde acı kullanmak açlığın da azalmasına etki etmektedir. Tüm bu besin düzenlemesinin ardından olmazsa olmaz kilo verme yöntemleri ise egzersiz yapmaktır. Her gün en az 20 dakika hareket etmek metabolizmanın hızlanmasına oldukça yardımcı olacaktır.

Çok Hızlı Zayıflamak İçin Ne Yapılmalı?

Bazı insanlar sabırsız bir yapıya sahiptir. Kilo verme süreci ise sabır isteyen bir süreçtir. Bu sürece ayak uyduramadıkları zaman kilo verme yöntemleri etkisiz kalabilmektedir. Bazı insanların ise sağlık sorunlarından dolayı hızlı bir şekilde kilo vermeleri gerekebilir. Örneğin kalp ameliyatına girmesi gereken kilolu insanların oldukça hızlı bir şekilde kilo vermesi gerekmektedir. Bu insanların çok hızlı bir şekilde zayıflamaları için günlük almaları gereken kaloriden daha az kalori almaları gerekmektedir. Ekmek tüketimini bırakmaları, sağlıksız tüm gıdaları bırakmaları ve günde en fazla 3 öğün tüketmeleri gerekmektedir. Doktor kontrolünde boy, kilo, kalori ihtiyacı belirlenip uygun bir diyet listesi ve spor ile hızlıca kilo verilebilir.

Evde En Hızlı Nasıl Kilo Verilir?

İsteyen herkes evinde hızlı kilo verme yöntemleri uygulayabilir. Yapılması gereken şey diyet listesine istikrarlı bir şekilde sadık kalmaktır. Günde 8 bardak su içilmeli ve ev içerisinde olabildiğince fazla hareket edilmelidir. Evde ekipmansız yapılan egzersizler yapılabilir ve yemekten önce gelen açlık krizini bastırmak için sağlıklı atıştırmalıklar yapılabilir.

En önemli şey diyete sadık kalabilmek için bir motivasyon kaynağı oluşturmaktır. Örneğin komşularla veya aile bireyleriyle aynı anda kilo vermeye başlamak etkili olacaktır. Doğal sebzelerden detoks suları yapıp içmek de hızlı kilo vermeye sebep olabilmektedir.

En Kolay Zayıflama Yöntemi Nedir?

En kolay zayıflama yöntemi diyete sadık kalmaktan geçer. Sevdiğimiz yiyecekleri az porsiyonlarda tüketmek, akşam saat 7’den sonra hiçbir şey tüketmemek ve sağlıksız yiyeceklerin her birine en az 21 gün ara vermek kilo vermeyi hızlandıracaktır. Düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek de motivasyon sağlayacaktır. Ayrıca hareketsiz kalınmamalıdır.

En Çok Ne Kilo Verdirir?

Kilo vermeyi diğer besinlere göre daha çok hızlandıran besinler vardır. Kilo verme yöntemleri oldukça fazla olmasına rağmen bazı besinleri tüketmek tek başına yeterli olabilmektedir. Örneğin sebzeler hızlı kilo verdirmektedir.

Hiçbir diyet programı uygulamadan sadece sebze tüketmek hızlıca kilo vermeyi sağlayabilir. Kabak, salatalık, pancar, süt ve süt ürünleri, yeşil biber, çiğ badem, kiraz, vişne, yeşil erik, hünnap, ekşi elma, avokado en çok kilo verdiren besinlerdir. Bunların yanı sıra ip atlamak ve bisiklet sürmek de diğer egzersizlerden daha çok kilo verdirmektedir.

 

Hemen Tıkla Bir Diyetisyene Danış!