• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Hızlı Kilo Verme Nasıl Olur?

27.10.2021 19:07
Danismanya.com

Günümüzde yeme alışkanlıklarının değişmesi birtakım problemleri de beraberinde getirmiştir. Daha çok karbonhidrat ve işlenmiş şeker ağırlıklı beslenmek sağlık açısından olumsuz olduğu gibi kilo kontrolünü de olumsuz etkiliyor. Hazır yiyeceklerle birlikte alının katkı maddeleri de hızlı kilo verme ihtiyacını doğurmaktadır. Bunu yapmak için doğru bir matematik kullanmak gerekir. Esas nokta yakılan kaloriden daha az kalori almaktır.

Alınan kaloriyi düşürmek ve kilo vermede etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bunun ne kadar doğru bir yöntem olduğu tartışılır. Zira aşırı düşük kalori alımlarında beden direncinin düşmesi, yorgunluk, kastan kaybetme ve bazı hastalıklarla karşılaşmak mümkündür. Doğru bir beslenmenin uygulanmaması uzun vadede metabolizma yavaşlamasına ve dolayısıyla daha zor kilo vermeye neden olur.

Son dönemlerdeki araştırmalar da gösteriyor ki dengeli ve sağlıklı bir kilo vermenin yolu kişinin kendini az bırakması değildir. Bunun yerine dengeli ve doğru besinlerle bir program hazırlamak gerekiyor. Kilo vermek sabır gerektiren bir eylemdir. Şok diyetler sağlığınızı olumsuz etkilemektedir. Ancak hızlı kilo verme noktasında iyi bir diyet ve sıkı bir spor planı oldukça işe yarayacaktır.

İnsanlar çok farklı nedenlerden dolayı kilo vermek ister! Kimisi sağlık sorunlarından dolayı kilo vermek zorundadır. Kimisi kilosu normal olmasına rağmen beden düşürmek için kilo vermek ister. Kimisi de vücudunu beğenmediğinden kilo vermek konusunda araştırma içerisinde yer alır. Kilo vermeyi isteyen her insan da hızlı bir şekilde kilo vermeyi ister. Elbette ki hızlı kilo verme süreci son derece hassas bir zaman dilimini de beraberinde getirmektedir.

Hızlı Kilo Verme Süreci Nasıl Şekillenir?

Kilo kaybederken süreci izleyerek doğru değerlendirmeler yapmak da önem taşıyor. Belli durumlarda vücudun kilo vermesi yavaşlayabilir. Bu zamanlarda kişi kendini aç bırakmak yerine yapılan sportif etkinlikleri arttırma yoluna gidebilir. Bu şekilde güçten düşmeden verimli bir şekilde vücudunuzu forma sokabilirsiniz.

Pek çok kişinin hızlı kilo verme sürecinde yaptığı bir hatada yağdan uzak durmaktır. Yağsız yemeklerin daha sağlıklı ve diyete uygun olduğunu düşünmek sık görülen bir yanılgıdır. Bedenimiz sağlıklı yağlara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle alınan yağı kesmek ya da en aza indirmek doğru bir davranış olmayacaktır. Ancak diyete her tür yağı katmak da uygun değildir. Sağlıklı sağları seçmek gerekir.

Sağlıklı olmanın belli bir vücut ağırlığında olmaktan çok daha önemli olduğu unutulmamalıdır. Kısa süreli ve geçici sonuçlar yerine enerji ve dinçlik hissinden kopmadan uzun vadeli bir plana geçmek mümkündür. Vücudunuzu sevdiğiniz ve ona değer verdiğiniz için adım atmanız önemlidir. Sevmediğiniz için bunları yapmak sizin motivasyonunuzu düşürerek başlanılan noktaya geri dönmeye neden olabilir.

Hızlı Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kilo kaybederken unutulmaması gereken bir husus da az kalori almanın her şey demek olmadığıdır. Kaloriyi hangi zaman aralıklarında vücudunuza aldığınız da önemlidir. Geç saatlerde yemekten kasıt uykuya yakın bir vakitte yemek yemektir. Bu kilo alımına neden olduğu gibi mide sorunlarına da yol açabilmektedir.

Yeme zamanını kontrol etme açısından uykudan en az üç saat önceden öğünlerinizi bitirmiş olmalısınız. Metabolizmanın yaşlanmasını geciktirmek için de bu idealdir. Öğünlerde tercih edilecek yiyeceklerin kaliteleri de önemlidir. Tahılları enerji kaynağı olarak kullanmak gerekiyor. Ayrıca vitamin, mineral ve lif ihtiyacı için yeşil sebze ve meyveler öne çıkmaktadır. Lifli gıdaların en iyi yanı tokluk hissi yaratmasıdır.

Öte yandan insanların atladığı ya da unuttuğu hızlı kilo verme aşamasında büyük önem taşıyan bir husus da su tüketimidir. Hayatta kalmak ve böbreklerden zararlı maddelerin süzülmesini sağlamak için su gereklidir. Yağ yakımı için gerektiği kadar su tüketmek önemlidir. Farkında olmasak da su ihtiyacı açlıkla karıştırılabilir. Aç hissettiğinizde ilk olarak susayıp susamadığınızı kontrol edebilirsiniz. Hızlı kilo verme sürecinin profesyonellerce yönetilmesi beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Hızlı Kilo Verme Süreci Nasıl Yönetilir?

Tartıda belli bir rakam görme hedefine odaklanmak yerine sağlıklı bir vücut için bütüncül değişime gitmek daha yararlıdır. Egzersiz ve sağlıklı beslenme kadar uyku kalitesi ve düzeni de hızlı kilo verme kapsamında ciddi bir değişkendir. Kişi çok uykulu ve yorgun olduğu zaman kendini ödüllendirme eğiliminde olur. Yani uykusuzluk zararlı atıştırmalıklara karşı koymanızı engelleyebilmektedir.

Süreçte tek odaklanılan husus yağ yakımı olmamalıdır. Kas arttırmak da size yardımcı olacaktır. Direnç antrenmanları yaparak bazal metabolizmayı da arttırabilirsiniz. Düzenli bir biçimde bu işlemleri yapmak yağ yakımı üzerinde hızlandırıcı bir etki yaparken kas kaybı gibi olumsuzlukların da önüne geçilmiş olur.

Öğünlerde özellikle sabah beslenmelerinde yumurtaya yer vermek de yapılacak işlerden birini oluşturur. Vücudumuz bu besindeki proteinin hepsinden yararlanmaktadır. Buna ek olarak tokluk hissi vermesi de önemlidir. Böylece tok kalarak kalori alımını azaltmak ve kaliteli proteinle kas kütlesini korumak mümkün olur.

Hızlı Kilo Vermede İçeceklerin Rolü

Yağ yakımı denince ilk akla gelen içeceklerden biri kahvedir. Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakmayı kolaylaştıran özelliği vardır. Bunu içeriğindeki uyaran madde kafein yardımıyla gerçekleştiriyor. Bu madde adrenalin hormonu üzerinde arttırıcı etki yaptığı için adrenalin kandan yağ hücrelerine geçer. Ayrıca enerji ve dikkati arttırdığı için de tercih edilmektedir.

Önemli bir antioksidan kaynağı olarak yeşil çay tüketimi çeşitli faydaları bünyesinde toplamaktadır. Bazı araştırmalarda hızlı kilo verme için de etkili olduğu geçiyor. İçildiğinde tokluk hissi oluşturması bu noktada önemlidir. Günde bir bardak tüketimi olumlu etki görmek için yeterlidir. Daha fazla içmek bazı yan etkiler gösterebilir. Süt tüketimi ise abartılmadığı takdirde mümkündür. Öte yandan şekerli ve gazlı içeceklerden bu süreçte uzak durmakta fayda vardır.

 

Hemen Tıkla Bir Diyetisyene Danış!