• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Hızlı Kilo Verme

28.10.2021 11:02
Danismanya.com

Hızlı kilo verme konusunda farklı yöntemlere dair araştırma yapanların sayısı her geçen gün itibariyle artış göstermektedir. Dünya geleninde yapılan araştırmalar gösteriyor ki özellikle de son 20 yılda nüfusun çok büyük bir kısmı hızla obezleşiyor. Maalesef bu durum ülkemiz içinde geçerli. Ülke nüfusumuz içerisindeki her üç kadından biri kilolu. Erkek nüfusu için bu orana bakıldığında ise her beş erkekten birinin fazla kilolu olduğu görülüyor. Yani rakamlar oldukça ciddi aralıklarda. Hal böyle olunca da insanlar kilo verebilmek için çok çeşitli yöntemlere başvuruyorlar.

Hızlı kilo verme isteğinin ise iki önemli nedeni var. Birincisi sağlıklı olabilmek! Çünkü fazla kilolar insanların hayat konforunu doğrudan etkileyen, hareketlerini kısıtlayan çok önemli bir etkendir. Diğer önemli neden ise fiziksel olarak iyi görünebilmek! Fazla kilolar ister istemez insanlarda özgüven kaybına neden oluyor. Bu da hızlı bir şekilde kilo vermek konusunda talebin hızlı bir şekilde artış göstermesine neden olmaktadır.

İnsanlar aynaya baktıklarında kendilerini beğenmiyor. Giydiklerini kendilerine yakıştırmıyor. Ayrıca şişman insanlar toplumda da sıklıkla eleştiriye maruz kalıyorlar. Bu da o insanlarda psikolojik çöküntüye neden oluyor. Yani bir insanın hem psikolojisi hem de sağlığı için kilo vermesi kaçınılmaz bir hal alıyor. Bütün bu bilgiler ışığında hızlı kilo verme sürecinin son derece hassas olan bir süreç olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Hızlı Kilo Vermek Neden Önemli?

Eğer bir insan fazla kiloları ile yaşıyorsa vücudunda henüz ortaya çıkmamış pek çok hastalık pusuda bekliyor olabilir. Kilolu insanlar üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki yaşları genç dahi olsa bu insanlar çok ciddi hastalıklar mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Bunların başında şeker, tansiyon, solunum hastalıkları gibi pek çok rahatsızlık geliyor. Dolayısıyla kilolu bir birey vücuduna geri dönülmesi zor zararlar vermek istemiyorsa muhakkak hızlı kilo verme yöntemleri hakkında bilgi edinmelidir. Fakat seçilen yöntemlerin ne kadar doğru ve sağlıklı olduğu konusunda da dikkatli olunmalıdır.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Fazla kilolarından bir an önce kurtulmak ve sağlıklı bir hayata geçiş yapmak isteyen herkes hızlı kilo verme yöntemlerini araştırmaya başlar. Genel olarak otoriteler tarafından ortaya konulan en etkili ve hızlı yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bol su tüketmek: Vücudun çok büyük bir kısmı sudan oluşuyor. Vücut için son derece önemli olan bu besin kilo verebilmek içinde büyük önem arz ediyor. Metabolizma hızının artmasında büyük rol oynayan su, günde 3 litre kesin olarak tüketilmeli.
 • Yeşil çay içmek: Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisi kanıtlandığı için günlük olarak tüketilmesinde fayda olacaktır.
 • Paketli gıdalardan uzak durmak: Çikolata, cips, bisküvi vs. gibi paketli ve işlenmiş gıdalar hızlı kilo verme hedefi için kesinlikle beslenme programlarından çıkarılmalıdır. Bunun yerine sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir.
 • Karbonhidrat tüketimini azaltmak:  Karbonhidrat tüketildiğinde insanların kan şekerleri aniden yükselir. Bu da daha kısa bir süre içerisinde acıkmaya neden oluyor. Bu sebeple karbonhidrat ağırlıklı beslenmemeye bunun yerine sebze ağırlıklı beslenmeye yönelmek gerekmektedir.
 • Egzersiz yapmak:  Kilo verebilmek için beslenme kadar önemli olan bir diğer meselede spor yapabilmektir. Yapılan sıkı diyetler egzersizler ile desteklenmedikçe vücutta istenilen görüntüye kavuşmak zor olacaktır.
 • Uyku düzenine dikkat etmek: Sağlıklı yaşamın bir bütün olduğu unutulmamalıdır. Her alanda hayatınızı bir düzene sokmanız gerekir. Az uyumak kilo almanın en büyük nedenleri arasında gösterildiği için uyku düzeni de çok önemlidir.
 • Protein tüketmek: Beslenme programınızı oluştururken protein değeri yüksek besinleri tercih edin. Bu hem sağlığınız için önemlidir hem de sizi daha uzun süre tok tutacaktır.

Görüldüğü üzere hızlı kilo verme yöntemleri gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkar. Bu noktada hangi yöntemin etkili olacağı konusu, uzmanlarla birlikte karar verilecek bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hızlı Kilo Verme Zararlı Mı?

Kilo verme süreci başlı başına çok dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Hızlı kilo verme amacıyla bilinçsiz bir şekilde hareket edilmesi büyük zararlara neden olabilir. Doğru olmayan yöntemlerin uygulanması neticesinde ortaya çıkması kaçınılmaz olan durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Yorgunluk, halsizlik
 • Yeme bozuklukları
 • Vücuttaki kasların kaybedilmesi
 • Saç dökülmesi
 • Şiddetli bas ağrısı
 • Bağırsak düzensizlikleri
 • Depresyon

Hızlı Kilo Verme Konusunda Diyetisyen Desteği

Hızlı kilo verme amacıyla bir arayışa girildiğinde kişilerin karşısına pek çok yöntem çıkar. İnsanların beslenme alışkanlıklarının değiştirmeden veya spor yapmayı şart olarak koşmayan zayıflama yollarına kesinlikle güvenilmemelidir. Genellikle bu vaatler zayıflama çayları veya hapları ile yapılır. Öyle bir durumun mümkün olmadığı net bir şekilde bilinmeli ve asla itibar edilmemelidir.

Bir diğer sakıncalı durum ise hazır diyet listeleridir. Bu listelerin birçoğu çok kısa zamanda ciddi kilolar vermeyi vaat eder. Bu programlar ile kilo vermek mümkün olsa da ya kalıcı olmaz ya da vücudunuza uzun vadede zarar verir. Dolayısıyla kilo vermek isteyen kişilerin bu sürecin ciddi bir süreç olduğunun bilincinde olması gerekir. Hedeflerine kısa bir zamanda ve doğru bir şekilde ulaşmak isteyen herkes bu alanda uzman bir diyetisyenden yardım almalıdır. Diyetisyenler danışanlarına öncelikle gerekli bulunan tahlilleri yaparlar.

Kişinin durumu değerlendirdikten sonra ise ona özel olarak programlar hazırlarlar. Ayrıca hedeflenen kiloya ulaşılana kadar belirli aralıklarda danışanlarının durumları takip ederler. Eğer zayıflamak isteyen kişide doktorunun bütün tavsiyelerini dikkatte alır, diyet listesini eksiksiz bir şekilde uygular ve spor yapmayı da eksik etmezse hızlı bir şekilde kilolarından kurtulur. Bütün bu süreci bir yaşam tarzı haline getirirse de bir daha hayat boyu fazla kiloları ile mücadele etmek zorunda kalmaz.

 

Hemen Tıkla Bir Diyetisyene Danış!