• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Hamilelikte Beslenme

09.11.2020 06:44
Danışmanya.com

Öncelikle bir anne adayıysanız tebrikler! Şimdi hamileliğin tadını çıkarırken sizin ve bebeğinizin sağlığını da düşünme zamanı.

Sağlıklı beslenmek; zaten kaliteli ve uzun biri ömrün önemli bir parçası, ancak hamileyseniz veya hamilelik planlıyorsanız özellikle hayati önem taşıyor. Özel bir sağlık sorununuz için diyet uygulamanıza gerek yoksa bile sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu doğru besin dengesi için her gün zengin ve farklı öğünleri yemeniz gerekiyor. Sonuçta bebeğinizin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olacak. Hamilelikte diyetisyenlerin sıkça vurguladığı besinlerden bahsedeceğiz.

Sağlıklı beslenmek, aslında zaten yediğiniz çeşitli yiyeceklerin miktarını değiştirmek anlamına gelir. Kısacası sevdiğiniz yemekleri bir anda kesmeniz gerekmiyor, hamileyken yiyecekleri farkındalıkla tüketmeniz yeterli.

Hamilelikte Protein Tüketimi

Protein açısından zengin gıdaları her gün tüketin, fakat karaciğer ve sakatattan ve her türlü çiğ et ile şarküteri ürününden uzak durmalısınız.

Baklagiller, balık, yumurta, et, tavuk, kuruyemiş tüketin ve mümkünse yağsız etleri tercih edin, kümes hayvanlarının derisini alın ve etleri pişirirken fazla yağ eklememeye çalışın. Her hafta 2 porsiyon balık yemeye çalışın ama daha fazlasından da kaçınmanızı öneririz çünkü deniz ürünleri civa gibi ağır metaller içerebilir.

Hamilelikte Meyve ve Sebze Tüketimi

Bol miktarda meyve ve sebze yiyin çünkü bunlar vitamin ve minerallerin yanı sıra sindirime yardımcı olan ve kabızlığı önlemeye yardımcı olan lif kaynağıdırlar. Dikkatlice yıkadığınız sürece günde birkaç porsiyonu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Hamilelikte Karbonhidrat

Nişastalı yiyecekler hamileliğiniz süresince ihtiyacınız olacak önemli bir enerji kaynağıdır, kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. Bunlar arasında ekmek, patates, gevrekler, pirinç, makarna, mısır, yulaf, patates ve mısır unu gibi gıdalar sayılabilir.

Yine de bu gıdaları tüketirken dikkat etmeniz gereken bir husus var. Karbonhidrat toplam yediğiniz yemeğin üçte birinden biraz fazla olmamalı ve tercihen kepekli makarna, esmer pirinç gibi yüksek lifli seçeneklerden oluşmalı.

Hamilelikte Süt Ürünleri

Süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri, sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve diğer besinleri içerdikleri için hamilelikte kesinlikle tüketilmelidir. Eğer hamileliğinize gerekenden fazla kiloyla girmişseniz, mümkün olduğunca az yağlı türlerini tercih edin. Örneğin az yağlı veya yağsız süt, az yağlı sert peynir gibi. Unutmadan Pastörize edilmemiş sür ürünlerinden uzak durmalısınız. Soya içecekleri gibi süte alternatif olan ürünleri tercih ediyorsanız, o zaman da şekersiz ve kalsiyum takviyeli versiyonlarını tüketmelisiniz.

Hamilelikte Yağlı ve Şekerli Besinler

Şekerli yiyecek ve içeceklerin kalorileri de verdikleri haz kadar yüksektir ve bu da hamilelikte istenmeyen kilo alımına katkı sunacak. Şekerli yiyecek ve içecekler tüketmek zaten hamilelik sürecinde istenmeyen sorunlar yaşayabileceğiniz diş sağlığınızı daha da olumsuz etkileyecektir. Çok fazla doymuş yağ tüketmeniz sadece fazla kilo ile sonuçlanmaz ve kanınızdaki kolesterol miktarını artırarak kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinizi artırır.

Yağ ve şeker oranı yüksek olan ve gebelikte uzak durmanız gereken yiyecekler şunlardır: Margarinler, işlem görmüş yağlar ve hazır salata sosları, kremalar, paketli gıdalar, hamur işleri ve tatlılar, gazlı içecekler. Konu içeceklere gelmişken bolca su tüketmenizi, bitki çaylarından uzak durmanızı, kahve tüketiminizi günde bir porsiyona indirmenizi öneririz ve hamilelikte alkol almamanız gerektiğini de atlamayalım.

Güvenli Beslenmelisiniz

Hamilelikte dikkat etmeniz gereken yalnızca yediğiniz besinlerin çeşitliliği ve değerleri değildir. Hamileyken yenecek en iyi yiyecekleri listelerken, menünüzden çıkarılması gereken bazı besinler de olduğunu unutmayın.  Daha önce de bahsettiğimiz gibi çiğ ve iyi yıkanmamış ürünlerin tüketimi düşüğe kadar istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.

Bir tür gıda zehirlenmesi olan salmonella enfeksiyonu hamilelikte oldukça tehlikeli olabilir. Evet hamilelik döneminde iyi beslenmelisiniz ama çiğ ya da az pişmiş et yemek toksoplazma ve salmonella başta olmak üzere bazı bakteri ve parazitlerin bulaşma olasılığını ciddi olarak arttırır. Meyve ve sebzeler toksoplazma içerebileceğinden tüm toprak kalıntılarını arıtmak için çok iyi yıkamalısınız.

Ayrıca mutfakta çiğ yiyecekler ile temas ettiyseniz (tavuk, et, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, yıkanmamış meyve ve sebzeler vb.) işlerinizi tamamladıktan sonra ellerinizi ve tüm yüzeyleri güzelce yıkamalısınız. Hatta çiğ etler için ayrı bir bıçak ve doğrama tahtası kullanmanız gerekebilir.

Aş Eriyorsanız Yiyin!

Mide bulantısı, çok hızlı kilo alma ve aş erme yeterince can sıkıcı olabilir. Aş ermek tartışmalı da olsa hamilelikte pek çok kadının yaşadığı bir his. Aş eriyorsanız canınızın çektiği şeyi yemelisiniz. Ancak miktarına ve ne süreyle tekrar ettiğine dikkat ederek!

Elbette bu besinlerin tüketilme planı önemli. Ayrıca her gün sağlıklı bir kahvaltı yapmalısınız çünkü kahvaltının vereceği tokluk gün içerisinde gereksiz atıştırmaktan kaçınmanıza yardımcı olacak. Bu besinleri haftalık öğünlerinize doğru bir oranla dağıtmanız gerekir.

Hayır, iki kişilik yemenize hiç gerek yok!

Muhtemelen her zamankinden daha aç olduğunuzu düşünüyorsunuz, ama yine de "2 kişilik yemeye" ihtiyacınız yok. Anneniz, kayınvalideniz, eşiniz ve arkadaşlarınız bunu sürekli söyleyeceklerdir. İyi de hamilelikte alınan kiloları verirken de iki kişilik efor sarf etmeniz gerekmeyecek mi? Gerçekçi olun ve doğru beslenin.

Hamilelik sırasında beslenme ihtiyaçlarınızı takip etmek, değerlerini ve kalorilerini hesaplamak size zor bir iş gibi gelebilir, ancak doğru yiyecekleri seçmek sizi düşük riskinden korur ve bebeğinizin sağlıklı gelişimindeki rolü de büyüktür. Hamilelikte beslenme biçiminizin bebeğinizin sağlıklı gelişimi tam olarak sağlayıp sağlayamayacağı konusunda endişeleriniz varsa bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Her halükârda size iyi gelen yiyecekleri, özellikle protein, demir, kalsiyum, D vitamini, Omega-3 ve iyot gibi temel besinler açısından zengin yiyecekleri tercih etmeniz ve yüksek kalorili atıştırmalıkları tarihe gömmeniz gerekiyor.

Unutmadan ekleyelim, yediğiniz gıdalardan vitamin ve mineral almanız çok önemli, ancak hamilelik planlarken ve hamileliğinizin yaklaşık ilk üç ayında folik asit takviyesi de almanız gerekiyor.

Hamileliğinizin mutlu ve sağlıklı geçmesi dileğiyle!

 

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR