• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Diyetisyen Olmak için Alınması Gereken Eğitimler

27.10.2021 19:00
Danismanya.com

Günümüzde kilo problemi yaşayan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden diyetisyen mesleğine her zaman ihtiyaç vardır. Bu yiyeceklerin içerisinde katkı miktarlarının fazla olmasından kaynaklanır. Ayrıca günümüzde yaşamın daha hareketsiz olması da etkilidir. Bu mesleği yapabilmek için beslenme ve diyetetik bölümünün tamamlanması gerekir.

 

Ülkemizde bu eğitimi veren birçok üniversite bulunmaktadır. Toplam eğitim süresi 4 yıldır. Fakat hazırlık eğitiminin olması durumunda 5 yıla kadar çıkabilir. Bu kişiler mezun olduktan sonra diyetisyen unvanı alırlar. Böylece iş hayatına atılarak; kendilerini geliştirmek noktasında iddialı bir çalışmanın da içerisinde yer alırlar.

 

Maaşları ilk işe başladıklarında 2.500-4.000 TL aralığındadır. Fakat deneyim süresi arttıkça ücretlerde yükselecektir. Özel klinikleri olanların maaşları daha fazla olabilir. Ünlü diyetisyenlerin ücretleri diğerlerine göre çok yüksektir. Bunun sebebi onların başarılarını ispatlamış olmalarıdır. Hatta bazılarına randevu bulmak bile neredeyse imkansızdır. Çünkü aylar öncesinden randevuları dolmuştur.

 

Eğer bütçeniz yeterliyse bu uzmanlardan destek almanız sizin için iyi olacaktır. Alanında uzman kişiler danışanlarına kilo vermek ya da almak, sağlıklı beslenmek gibi konularda yardımcı olmaktadır. Her ne kadar sadece kilo vermek için destek sağladıkları düşünülse de kilo almakta da yardımcı olmaktadırlar. Yani amaçları hastalarının sağlıklı ve düzenli beslenmesini sağlamaktır. Eğer kişi olması gerekenden çok zayıfsa kilo almalarına destek olurlar. Bunun için öncellikle kişilerin öğün sayılarını düzenli bir şekilde arttırırlar.

 

Genellikle bol kalorili besinleri tüketmeleri tavsiye edilir. Ayrıca danışanlarına yemeklerden önce herhangi bir şey içmeme alışkanlığını edinmelerine destek verirler. Bu sayede hızlı olmasının yanı sıra sağlıklı bir şekilde kilo alma süreçleri gerçekleşir. Kilo alma ve verme programları tamamen farklıdır. Aynı zamanda kişiye özeldir. Bu yüzden iki kişi kilo vermek istese de aynı diyet programını uygulamamalıdır. Çünkü birinin ihtiyacı olduğu besin diğeri için doğru olmayabilir.

 

Diyetisyen Eğitiminde Verilen Dersler

 

Her mesleğin eğitiminde alınan dersler değişmektedir. Bunun asıl sebebi alanlarla ilgili bilgilerin farklı olmasıdır. Aşağıda diyetisyen eğitiminde verilen başlıca dersler yer almaktadır.

 • Genel mikrobiyoloji
 • Psikolojiye giriş
 • Anne ile çocuk beslenmesi
 • Genel kimya
 • Anatomi
 • Organik kimya
 • Fizyoloji
 • Sporcu beslenmesi
 • Toplum beslenmesi

Bunların yanı sıra bazı hastalıklar hakkında da bilgi sahibi olmalılardır. Mesela şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hakkında bilgisi bulunmayan bir kişinin o hastalığı olan birine beslenme programı hazırlaması olanaksızdır. Hazırlasa bile doğru olmayacaktır. Hatta o kişinin sağlığını tehlikeye bile atabilir. Diyabette İstanbul diyetisyen uzmanlarının başarısı kanıtlanmıştır.

Çocukluk döneminde fazla kilolarının önüne geçilmelidir. Yoksa ileri yaşlarda büyük sağlık problemleriyle karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

 

Anne ve babalar uzmanlar ile görüşerek çocuklarının kilolarını düzene sokmaları gerekir. Abur cubur yemeleri en aza indirgenmelidir. Sebze, meyve, et ürünleri düzenli olarak belli porsiyonlarda yenmelidir. Fazla yeşillik yemekte doğru değildir. Her şeyden yeteri kadar tüketilmelidir. Diyetisyenlerin almış oldukları dersler gündeme geldiği zaman karşımıza geniş bir konu listesi çıkmaktadır. Bu noktada diyetisyenlerin üst düzeyde bir bilgi birikimine sahip olduklarını da ifade edebiliriz.

 

Diyetisyen İş Olanakları

 

İşsizlik probleminin en az olduğu meslekler arasında yer almaktadır. Çünkü birçok iş imkanı bulunur. Bu yüzden gözde mesleklerden biridir. Devlet ya da özel hastanelerde diyetisyen olarak çalışabilirler. Ayrıca spor salonları ve fizik tedavi merkezlerinde de çalışabilme imkanları vardır. Otel veya huzurevi gibi toplu yerlerin yemek listelerini düzenlemek için oralarda da ihtiyaç vardır.

 

Günümüzde İzmir diyetisyen uzmanlarının huzurevleri en çok çalışmak istedikleri yerlerin başında gelmektedir. Eğer isterlerse kendilerine ait özel klinik yerlerini de açarak hizmet verebilirler. Özellikle Ankara diyetisyen özel kliniklerinin en sık tercih edildiği şehirdir. Ülkemizde; Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de, Adana ve Mersin gibi büyük şehirlerde diyetisyen ihtiyacının oldukça fazla olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

 

Diyetisyen Uzmanlarının Görevleri

 

Halk arasında yalnız kilo problemi olanların gittiği düşünülür. Fakat bu tamamen yanlış bir algıdır. Kilo sorunu olmayan ama sağlığını korumak isteyenler de destek alabilirler. Genel olarak iki görevleri vardır. Bunlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Hastalarına bazı testler uygulayarak vücutlarındaki yağ, kas ve su oranlarını belirlemek.
 • Kişilerin sahip oldukları bedensel özellikleri dikkatte alarak onlar için özel diyet listeleri hazırlamak.

Hamilelik döneminde kadınlarda kilo artışı meydana gelmektedir. Fakat olması gerekenin üstünde kilolar hem anne adayına hem de bebeğe zarar verecektir. Bu nedenle hamilelerin diyetisyen desteği alması önemlidir. Bu özel dönemde ağır diyet ve sporlar yapılmamalıdır. Ancak uzmanların dediklerine özen gösterilmesi yeterlidir.

 

Örneğin karbonhidratlı besinlerin çok tüketilmesinin hiçbir yararı yoktur. Onun yerine bol meyve, sebze tüketilmesi sağlıklı olacaktır. Ağır sporlar yerine de düşük tempoda yürüyüşler uygundur. Bu noktada profesyonel bir destek almak; sağlıklı ve kaliteli yaşam noktasında da etkili fırsatları beraberinde getirecektir.

 

Diyetisyen Olan Kişilerde Bulunması Gereken Özellikler

 

İyi bir dinleyici olmaları gerekir. Çünkü hastalarının problemlerine doğru çözümler getirebilmeleri için bu özelliğe sahip olunmalıdır. Aksi takdirde işlerinde başarılı olmaları mümkün değildir. İnsanlar kendilerini dinlemeyen uzmanları tercih etmezler. Ayrıca güler yüzlü olmak ve samimiyette oldukça önemlidir. Bu sayede hastalarıyla iyi iletişim kurabilirler. Aynı zamanda ikna kabiliyetinin yüksek olması lazımdır.

 

Yoksa kişileri ikna edemeyip başarılı sonuçlar elde edemezler. Empati yapabilen uzmanlara ilgi daha fazladır. Bunun sebebi kendini karşı tarafın yerine koyabildiklerinden dolayı o kişiler gibi düşünerek daha net sonuçlar elde etme şansı bulunurlar. Bursa diyetisyen sayısı bakımından seçeneğin çok olduğu illerden biridir. Bu nedenle küçük bir araştırma yaparak size uygun olan diyetisyen uzmanına ulaşabilirsiniz. Böylece sağlıklı yaşam noktasında etkili bir destek de alabilirsiniz!

 

Hemen Tıkla Bir Diyetisyene Danış!