• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Çocuklar ve Gençler Ne Yemeli?

23.11.2020 04:31
Danışmanya.com

Erken yaşlarda bilgi bombardımanına uğrayan ve aynı anda büyümekle meşgul olan çocuk ve gençlerin derslerinde ve sınavlarında başarı için boğuşurken sağlıklı gelişebilmesi için iyi beslenmesi şart. Fakat ne yazık ki pek çok çocuk ve genç önüne dilimleyip koysanız bile meyve tüketmez. Oysa ki bu yaş gruplarının beslenmesi hakkındaki araştırmalar, özellikle turunçgillerin tüketiminin zihinsel performansı artırmaya ve genel beyin işlevlerinin iyileşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Beslenmede yaş ayırt etmeksizin esas önemli olan sağlıklı gıdaları tüketme, bol su tüketimi ve doğru bir yaşam tarzı olsa da araştırmalar, özellikle erken yaşlarda belirli yiyeceklerin zihinsel performansı artırmaya yardımcı olabileceğini ve öğrenciler için mükemmel bir yakıt etkisi yaratabileceğini söylüyorlar.

Sık ve Sağlıklı Atıştırmak

Çocuklarınızın okulda veya teneffüslerde neler yiyebileceğini düşünürken bile kaygılanıyor olmalısınız. Evde geçirdiği sürede sağlıklı beslenmeyi ve beyin gelişimini teşvik etmek için, çocuklarınıza her üç-dört saatte bir küçük öğünler ve atıştırmalıklar hazırlayın. Çocuklar, yetişkinlerden farklı olarak 4 öğün ile beslenmelidir. Karotenoid açısından zengin kırmızı, yeşil ve turuncu sebzelerin alımını artırmak, çocuklarınızın bedensel gelişimini desteklemeye ve beyin sağlığını artırmaya yardımcı olur. Örneğin brokoliyi hala yediremiyorsanız diğer aromalarla araya kaynatabileceğiniz bir smoothie sinsi bir hamle olabilir.

Kahvaltı

Yumurta olmazsa olmazımız. Yumurtada bulunan B12 vitamini, kolin ve selenyum gibi besinlerin konsantrasyonudur ve beyin sağlığını artırmaya yardımcı olur. Gelişme çağındaki çocuğunuza mutlaka her gün yumurta yedirin ve süt ürünleri ile desteklenmiş geleneksel zengin kahvaltı menümüzden şaşmayın.

Cips ve Çerezler Yerine Kuruyemiş

Pek çoğumuz çocukluğumuzda cevizin şeklini beyne benzetirdik. Yalnızca şekliyle değil içerdiği besin değerleriyle de beynin yakın arkadaşı olan cevizi çocuklarınıza mutlaka yedirin. Kuruyemişler E vitamini ve çinko gibi beyin sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineralleri içerir. Kuruyemiş yemek zekâ gelişimini hızlandırmaya yardımcıdır.

Çikolata Şaşırttı

Çocukların tüketmesi gereken diğer bir besin de çikolata ve kakao türevleri. Çocukları genellikle uzak tutmaya çalıştığımız çikolata ve kakao ürünleri flavonoid bileşiklerle yüklüdür. Kakao ürünleri tüketmek beyne giden kan akışını artırmaya, hafızayı ve refleksleri iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca çocukların favorisi kakaolu süt aslında müthiş bir detoks sağlar, şeker yerine bal ekleyerek dizginleri elinize alabilirsiniz.

Omega Yağ Asitleri

Çocuk beslenmesine bir de balık ve deniz ürünleri eklerseniz kesinlikle hafıza geliştirir ve genel beyin sağlığını artırabilir. Ne kadar hızlı öğrendiğine ve zekasına hayran kalabilirsiniz. Eğer çocuğunuza balık yediremiyorsanız keten tohumunu da deneyebilirsiniz.

Ada Çayı ve Tarçın

Lezzetli tadı ve hoş aromasıyla yetişkinlerin sevdiği adaçayını çocuklara sevdirmek zor olsa da antioksidan ve iltihap önleyici özellikleriyle harika bir bitkidir. Adaçayı hafızayı ve öğrenmeyi geliştirir. Çocuklarınız çayını tüketmeyi reddederse adaçayını yemeklerinizde nasıl kullanacağınızı araştırabilirsiniz.

Tarçın, öğrenme ve hafıza kapasitesinin gelişiminde çok faydalıdır. Ayrıca büyüyen çocuğunuzda sağlıklı bir kalp ve damar sistemi gelişimi için idealdir. Tarçını meyve sularına, çaylara, et yemeklerine veya salata sosunuza eklemeyi deneyin. Çocukların ilgisini çekebilecek diğer bir yöntem de şekilli kalıplarla hazırlayacağınız tarçınlı kurabiyeler olabilir.

Abur Cuburu Zaten Biliyorsunuz…

Normalde, sağlıklı bir yemekten sonra, glikoz seviyesi hafifçe yükselmeli ve bir vücut beslendikten sonra enerji dolu hissetmelidir. Ancak günümüzde beyaz ekmek, kızarmış yiyecekler, şekerli tatlılar ve gazlı içecekler tüketmeyi seven çocuklar, popüler fast food besinlerinden fazlasıyla glikoz alıyorlar. Bu yemek seçenekleri odaklanmada ve zihinsel performansta istenmeyen bir düşüşe neden olur. Gelişme aşamasında olan çocukların mide, böbrek, göz, damar ve sinirler sağlıklarına zarar verebilir. Çocuğunuz direniyor ve illa ki kızartmaları tüketmek istiyorsa duman çıkacak seviyeye gelmeden doğru ısıda kullanmanız gereken zeytin yağından iyisi yok.

Yetişkinler gibi çocukların da beden kitle endeksleri, metabolizmaları, alerjen özellikleri veya yemek zevkleri farklılaşabiliyor. Çocuğunuza özel, yaşına ve gelişim aşamasına uygun eksiksiz bir beslenme programı için tecrübeli diyetisyen kadromuza danışabilirsiniz.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR