• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Aralıklı Oruç (intermittent fasting)

05.10.2020 03:39
Danışmanya.com

Aralıklı oruç ile kilo verme şu sıralar sık başvurulan bir yöntem. Bu yöntemi uygulayanlar kendilerini rahatlamış hissettiklerini, ilk birkaç günden sonra hemen alıştıklarını ve zayıfladıklarını belirtiyorlar…

Peki nedir bu aralıklı oruç?

Standart diyetlerden farklı olarak Aralıklı Oruç Diyeti düşük karbonhidrat tüketip tüketmediğiniz, yeterli protein alıp almadığınız, sıfır yağ tüketip tüketmediğiniz veya glutenli mi glütensiz mi beslendiğinizle pek ilgilenmez. Aralıklı oruç diyetinde önemli olan bildiğimiz anlamda oruç tutarak belirli bir süre aç kalmanızı sağlamaktır. Ancak yine de uzmanlar karbonhidratı dengelediğinizde daha hızlı sonuçlar alabileceğimizi vurguluyor. Aralıklı oruç tutarken, diğer diyetlerde de önerildiği gibi pilav, makarna, ekmek yerine yumurta, tavuk, balık ve salataya ağırlık verirseniz daha ilk haftadan kendinizi rahatlamış hissedersiniz.

Bu diyette yeme sıklığınız azalacağı için her gün aldığınız standart kalorinin de azalması ve kalorinin kesilmesiyle vücut ağırlığında düşüş beklenmektedir. Aralıklı oruç yiyebildiğiniz saatlerde ne yediğinizi çok sorgulamaz ancak siz yine de şekerli, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan hayatınızın her noktasında uzak durmaya çalışın. Yani oruç tutmadığım saatlerde her ne kadar istediğinizi yiyebilseniz de midenizi ve bünyenizi zorlamanın faydasından çok zararını görebilirsiniz.

Aralıklı oruçta diyet programı nasıldır?

Bu yöntemde günde toplam 16 saat aç kalıyor ve kalan 8 saatte de yemek yiyebiliyorsunuz. Programınızı kendinize özgü hayat tarzınıza göre belirleyebilirsiniz. Yeni başlayanlar için bazı uzmanlar 12 saat ile başlamayı da tavsiye ediyor.

Ancak pek çok uygulayıcı sabah 8’de kalkmış olmasına rağmen kahvaltısını 12’de yapıyor böylece bütün akşamı aç geçirmemek adına akşam saat 8’e kadar zaman kazanıyor. Böylece bir akşam yemeği ile o günkü orucunu tamamlıyor ve tekrar ertesi gün 12’ye kadar aç kalarak orucunu tekrarlıyor. Tabi açlık döngüsünde bol su, sıvı ve kahve gibi kalorisiz içeceklerin tüketimi serbest.

Bu yönteme, aralıklı oruçta en çok tercih edilen yöntem olan 16:8 yöntemi adı veriliyor. Tercih edilme sebebi ise biraz da toplumsal yapımızla da ilgili. Aralıklı orucu bu yöntemle uyguladığınızda bir iş gününde öğlen saatlerinde yemek yiyebilir veya akşam evinize döndüğünüzde ailenizle aynı sofrada akşam saatlerinde de buluşabilirsiniz. Çevrenizdekiler de böylece ölüm orucu tutuyormuşçasına kendinize sert davranmadığınız ve normale yakın beslendiğiniz için kaygı duymazlar.

Ama elbette siz erken saatlerde kahvaltı etmeden duramıyorsanız bu oruçta eğer sabah 9’da kahvaltınızı ettiyseniz son öğününüzü akşam 5’te tamamlamış olmanız gerekiyor.

Farklı bir tipinde ise aralıklı orucu 20 saat aç kalıp 4 saatlik özgür yeme vaktiyle programlanıyor. Aralıklı orucun bu tipinde dikkat etmek gereken hususlar var. Özgür yeme saatlerinizde sırasıyla meyve ve sebze, protein ve son olarak yağla yemeğe başlanması gerekiyor. Bu önemli besin gruplarını bitirdikten sonra hala açsanız biraz karbonhidrat da tüketebilirsiniz. Kısacası yeme döngüsünde olduğunuz vakitlerde yalnızca bu sıralamaya dikkat ederek yine istediğiniz her şeyi tüketebilirsiniz.

Neden aç kalayım ki?

Bu orucun bildiğimiz oruçtan farklı olduğunu biliyorsunuz. Aralıklı orucun farklı versiyonları olsa da ve temel prensip uzun süreli bir açlık yaşamanız.

Bilim adamları da bu tür diyetlerin hücreleri strese soktuğunu ve hücrelerin stresle başa çıkma becerilerini arttırdığını ve dolayısıyla da hastalıklarla mücadelede de uyarıcı bir özelliği olduğunu onaylıyorlar.

Neden Aralıklı oruç ülkemizde dikkat çekti?

Dini açıdan oruç; yokluğu bilmek, kaynakları dengeli tüketmek, sabrı sınamak gibi pek çok manevi fikrin göstergesi olarak bilinir. Hint Dinlerinde, Hristiyanlık ‘ta, Yahudilikte ve Müslümanlıkta da oruç zaten var.

İslam’da sık sık vurgulandığı gibi (manevi değerlerinin yanı sıra) oruçlu iken, karaciğer ve mide gibi organlarımız istirahat eder, gıda depolama işine beden bir süreliğine ara vermiş olur. Birçok hormonun çalışmasına gerek kalmazken kan hacmi de azalacağı için tansiyon düşerek kalp ve damarlarda da rahatlama oluşur. Müthiş bir detoks yaşanır. Açlık ile sınanırız.

Bu anlamda oruç tutmaya alışık olan bir toplum olduğumuz için aralıklı oruç diyeti ülkemizde özellikle kabul görmektedir.

Artıları neler?

 • Başlangıçta planlanması gerekilen ne kadar az öğün olursa, hayat o kadar kolay olacaktır. Günde 3 veya 4 kez yemek yapmak ve yemek zorunda kalmamak size aslında zaman kazandırır.  Yemeği hazırlamak ve yedikten sonra temizlik süreçleri artık eskisi kadar vaktinizi almayacaktır.
   
 • Oruçla birlikte ayrıca daha az tükettiğiniz ve sadece ihtiyacınız olduğu kadar yediğiniz için maddi ve manevi bir tasarruf sürecine girersiniz ki bu size çok iyi gelecektir.
   
 • Aralıklı oruçta su içebileceğiniz için vücudunuz özellikle sıcak veya hareketli günlerde su kaybı sebebiyle zorlanmayacaktır.
   
 • Aynı zamanda irade ve sabır geliştireceği için sadece kilo vermeye değil “kontrolü elinizde tutmaya” da odaklanabilirsiniz.

Danışmanya’dan tavsiyeler

 • Aralıklı oruç diyetini ilk kez deneyecekseniz haftada 2 gün ile başlayarak kendinizi daha kolay adapte edebilir, böylece de vücudunuzun uyum sağlamasına izin verebilirsiniz.
   
 • Aralıklı orucun gelişim çağındaki çocuklar için uygun bir beslenme diyeti olmadığını belirtmek isteriz.
   
 • Aynı şekilde diyabet ve kalp hastalarına da doktorlarının önerdiklerinin dışında bir diyete başlamalarını tavsiye etmeyiz.
   
 • Bildiğiniz gibi adet öncesi sendromu olan PMA kadınların aşırı tatlı ihtiyacı hissetmelerine neden olabiliyor. Bu noktada herhangi bir diyete başlarsanız başarısızlıkla sonuçlanabilir. Aralıklı oruca başlayacaksanız takviminizi rasyonel bir biçimde planlayın. 
   
 • Aynı zamanda kadınlarda doğurganlıkla ilgili sorunlar varsa, hamileyse, emziriyorsa veya gebe kalmaya çalışılıyorsa, aralıklı oruç diyeti uygulanmamalıdır. Bir uzmanla çalışmak sizler için faydalı olacaktır.
   
 • Hem kadınlar hem de erkekler için eğer yoğun ve yorucu bir yaşam biçiminiz varsa veya açlıkta sinirlenen bir yapınız varsa kan şekerinizle ilgili bir danışmanla çalışarak günlük ihtiyaçlarınızdan mahsur kalmadığınızdan emin olun.
   
 • Farklılaşan aralıklı oruç saatleri ile ilgili detaylar ve size özel programlar için uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Kendinize iyi bakın

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR