• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Libidonuz Sizce Ne seviyede?

24.10.2021 21:29
danismanya.com

Cinsel dürtü veya libido, bir kişinin cinsel teması ne kadar arzuladığını tanımlar. Cinsel dürtüsü yüksek olan birinin sıklıkla seks hakkında düşünmesi ve göreceli olarak daha sık cinsel aktiviteye girmesi muhtemeldir. İlginçtir ki, neyin yüksek veya düşük cinsel dürtü olarak sayıldığına dair açıkça ölçülmüş ve kabul görmüş standart bir tıbbi tanım da henüz yok. Kısacası, libido seviyenizi normal kabul etmek veya bir sorun olup olmadığını değerlendirmek için tek ölçüt aslında “kendi beklentilerinizin karşılanması” meselesidir. Düşük bir libido, aslında gerçek bir sorun kabul edilemese bile kişinin ilişkilerini ve öz-saygısını etkileyebilecek ciddi sonuçlar yaratabilir.

Bu yazıda, erkeklerin ve kadınların libidolarını doğal yöntemlerle artırmanın en iyi yollarından bazılarına yer vermek istiyoruz.

 

Libidoyu Hangi Faktörler Etkiler?

Bu sorunun cevabı tahmin edebileceğiniz gibi oldukça basit ve genel geçer gerçeklerle açıklanabilir. Libidoyu kişinin yaşadığı anksiyete (kaygı ve stres), ilişkiye girme zorlukları, kronik sağlık sorunları ve yaş gibi etmenlere bağlıdır. Bunlarla birlikte partnerinizle aranızda kurduğunuz iletişimin kalitesi ve aranızdaki güven bağı da libidonuzu etkileyen önemli unsurlardır.

 

Libidoyu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Bildiğiniz gibi akıl, beden ve ruh denge halindeyken hissedilen duyguyu mutluluk olarak tanımlamak mümkün. O halde bu uyumun bozulduğu ve dengenin kaybolduğu anlarda da cinsel dürtü azalabilir. Cinsel arzu ve isteği artırmak için bu tripodun üç ayağına da eşit bir biçimde eğilmek ve dengeyi sağlamak gerek.

 

Uyku kalitesinin iyi olması da sağlığınız kadar libidonuzu etkileyen faktörlerden biridir. Hobilerinize zaman ayırmak, düzenli egzersiz yapmak, iyi beslenmek ve ilişkinizle ilgili sorunlarınız varsa bir terapiste görünmek size yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra, bitkisel ilaçların erkeklerde ve kadınlarda cinsel işlevi iyileştirmede etkili olduğu da bir gerçek. Yine de bir doktor onayı olmadan bitkisel ilaçları kullanmaktan kaçınmalısınız.

 

Eğer hormonal bir rahatsızlık veya değişim yaşamıyorsanız, libido düşüklüğü, bedeninizin verdiği sinyallerin bir yansımasıdır ve bu nedenle vücudunuza iyi bakmak atılması gereken ilk adım olmalıdır.

 

Yatak odasına renk katmak libidonun yükselmesine ve cinsel sağlığınızın ve kalitesinin artmasına yardımcı olan bir diğer karadır. Fantezilerinizi partnerinizle konuşarak, isteklerinizi doğru ifade ederek, masaj yağları veya cinsel uyarıcılara şans vererek sıradan rutininizi değiştirebilir ve libidonuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 

Sigara içen kişiler, bıraktıktan sonra enerji düzeylerinin ve cinsel dürtülerinin arttığı yönünde açıklamalarda bulunurlar. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların sağlığınıza ve cinsel yaşamınıza olumsuz etkilerini görmezden gelmeyin.

 

Seks sırasında kendinizi nasıl hissettiğiniz, vücudunuz ile ilgili ne düşündüğünüz libido seviyeniz açısından önemli bir göstergedir. Dikkat! Burada fit olmaktan değil, sağlıksız olmaktan bahsettiğimizi unutmayın! Vücudunuzla ilgili mutsuz hissettiğinizde cinsellikten aldığınız haz azalır. Bu sebeple yapacağınız egzersizler ve vücudunuza nasıl davrandığınıza dikkat edin ki yatak odanıza karanlık bir gölge çökmesin…

 

Sağlıklı olmak ve sağlıklı beslenmek cinsel sağlığınız için elzemdir. Erkeklerde özellikle çinko, D vitamini ve omega-3 yağ asitlerinin tüketilmesi testosteronun önemli besin bileşenleridir ve libidonun yükselmesine katkı sağlarlar. İncir, muz ve avokado hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel gücü arttıran meyvelerdir. Sonuçta biraz daha çikolata yiyip işe yarayıp yaramadığını görmekten zarar gelmez, çikolata her zaman mutluluk garantisi verir… bu sebeple hem kadın hem de erkekler çikolata, renkli ve tropik meyveler ve lavanta gibi afrodizyakların gücüne başvurabilirler. Kadınlarda ginseng kullanımı da diğer bir öneridir.

 

Cinsel isteğinizi arttırmak için doğal yollar deneseniz de libido düşüklüğünüz veya probleminiz sandığınızdan daha ciddi olabilir ve çabalarınız pek de işinize yaramayabilir. Bu gibi durumlarda bir uzmandan destek almanız, cinsel sağlık danışmanlarına başvurmanız faydalı olabilir.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR