• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Kegel Egzersizleri İle Cinsel Hayatınızı Renklendirin!

06.12.2020 16:27
danismanya.com

Kegel Egzersizleri İle Cinsel Hayatınızı Renklendirebilirsiniz

 

1948'de Amerikalı jinekolog Dr. Arnold H. Kegel, Perineometre adı verilen bir cihaz kullanarak kadınlar için pelvik taban güçlendirme egzersizleri hakkında bir çalışma yayınladı. Özellikle ağrılı cinsel birleşme, doğum veya ameliyattan sonra iyileşme çalışmaları ile idrar kaçırma gibi problemlerin çözümü için başvurulan bu egzersizler zamanla kadınların cinsel yaşamı ve vajinal sağlığı için önemli bulgularla desteklendi.

 

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

 

Pelvik taban, pelvisinizin altında bir askı veya file görevi gören toparlayıcı kas ve dokuların tümüdür. Bu file organlarınızı yerinde tutar, sarkmaları ve şekil bozukluklarını önler. Zayıflayan bir pelvik taban, bağırsaklarınızı veya mesanenizi kontrol edememe gibi sorunlar yaşamanıza yol açabilir. Kegel egzersizleri ise, pelvik tabanınızın kaslarını güçlendirmek için yapılan sıkma ve gevşetme egzersizleridir. Pelvis, kadın ve erkeklerin üreme organlarını tutan ve kalçaların arasında yer alan alandır.

 

Kegel egzersizlerini bir kez öğrendikten sonra, egzersizlerinizi dilediğiniz zaman ve istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Kitap okurken, ofisinizde çalışırken, yürüyüş yaparken veya kahvenizi yudumlarken kimse fark etmeden harika bir kas çalışması yapmanız mümkün. Egzersizleri öğrenene kadar kendi evinizin mahremiyetinde yapmanızda fayda var, ilerlediğinizde siz de bu kaslarınızı kolaylıkla kontrol altında tutabileceğinizi fark edeceksiniz.

 

Bu egzersizleri yapabilmek için ilk çalışmalara tuvaletinizi yaparken başlayabilirsiniz. Kaslarınızın yerini bulmak için idrar anında durdurma ve devam etme tekrarları yapın. Kaslarınızın yerini öğrendikten ve mesanenizi boşalttıktan sonra bu hareketlere kısa ve az sayıdaki tekrarlarla başlayabilir, zamanla kasılma ve gevşeme sürelerini uzatarak ve tekrar sayılarını arttırarak kaslarınızı fevkalade güçlendirebilirsiniz.

 

Yeni başlayan kadın ve erkekler için Kegel egzersizleri sırasında parmakları ile hafifçe dokunarak hareketlerin nerede ve nasıl olduğunu takip etmeye çalışmaları önerilmektedir. Böylece kendinizi ve vücudunuzu daha iyi tanıyabilir, kaslarınızın hareket kabiliyetini daha kolay keşfedebilirsiniz. “Bu egzersizleri yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini?” ve “Sağlığınıza zarar vermeden ve etkin bir biçimde nasıl yapabileceğinizi?” Online Cinsel Sağlık Uzmanlarımıza danışarak öğrenebilirsiniz.

 

Egzersizlere iki saniye kasma ve iki saniye gevşetme olarak başlayın ve günde 5 defa tekrar edin. İlerleyen günlerde kasılma ve gevşeme sürelerini yavaşça uzatmayı deneyin. Süreyi uzattıktan sonra tekrar sayısını arttırarak ilerleyin. Yaklaşık 10 saniyelik tutma-gevşetme seviyesine ulaştığınızda (belki bu süreç haftalar sürmüş bile olsa) cinsel birleşmelerinizde farklılıklar hissetmeye başlamanız olası.

 

Kegel Egzersizleri Yalnızca Kadınlar İçin Midir?

 

Hem erkeklerin hem de kadınların pubococcygeal (PC) kasları vardır. Pelvik taban kaslarının bilindiği üzere cinsel birleşme, orgazm ve normal doğumun tüm evrelerinde önemli bir rolü vardır. Öte yandan ıkınma, idrar yapma, idrar tutma gibi anatomik özelliklerimizden pelvik bölge sorumludur.

 

Ayrıca hamilelik, doğum, prostat kanseri ameliyatı, mesane sarkması, idrar kaçırma veya bağırsak sorunları sonucunda bu kasların üzerinde oluşan stres, bu kasların zayıflamasına, salınmasına veya fonksiyon kaybetmesine sebep olabilir. Kegel egzersizleri, bu pelvik tabanı güçlendirmek için kullanılır.

 

Kadınlarda cinsel uyarılmanın artmasına, vajinada dolaşan kan miktarının artması ve orgazm hissinin gelişmesinde faydası vardır. Kısacası kadınlar düzenli egzersizlerle kol veya bacak kaslarını güçlendirebildiği gibi Kegel egzersizleriyle kadın cinsel sağlığını da güçlendirebilir.

 

Ancak bu egzersizler yalnızca kadınlar için geçerli değildir. Kegel egzersizleri, prostat ameliyatı sonrası erkeklerde stres inkontinansının (idrar kaçırma) tedavisinde oldukça önemli bir role sahiptir. Ayrıca Kegel çalışmaları aşırı aktif mesaneyi rahatlatmaya, erkeklerde cinsel işlevi iyileştirmeye, erken boşalma veya boşalamama gibi sorunların çözülmesine yardımcı olabilir. Erkekler bu kasları çalıştırarak erken boşalmanın kontrol ve denetimini ele geçirebiliyorlar ve bu erkek cinsel sağlığı için çok önemli. O halde egzersizleri aksatmayın deriz.

 

Cinsel sağlık uzmanları, kadın ve erkeklerde düzenli ve doğru Kegel egzersizlerinin;

-aktif cinsel yaşamı uzattığı,

-cinsel isteksizliği azalttığı,

-erkeklerde erken boşalma veya kadınlarda vajinismus gibi sorunların önüne geçtiği,

-daha güçlü orgazmlar yaşattığı,

-yalnızca cinsel yaşam kalitesini arttırmakla kalmayıp diğer idrar yolu ve bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçmede de faydalı olduğu görüşündeler.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR