• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Cinsel Yaşam ve Sağlık

11.10.2020 23:13
danismanya.com

Cinsel Yaşam ve Sağlık

 

Cinsellik partnerlerin birbirlerine karşı sevgi ve bağlılıklarını ifade etmelerinin önemli araçlarından biri. Üstelik mutluluğunuza olduğu kadar sağlığınıza da katkısı var.

 

Düzenli ve güvenli seks yapan insanlarda, vücudu mikroplara, virüslere ve diğer davetsiz misafirlere karşı koruyan bağışıklık sistemi daha güçlüdür. Araştırmacılar, haftada bir veya iki kez cinsel aktivitede bulunan yetişkinlerde (daha az bulunanlara kıyasla) hastalıklara karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve yüksek antikor seviyesi saptamıştır.

 

Biliyorsunuz ki doğru beslenme, egzersiz yapma, yeterli uyku alma bulaşıcı hastalıklara karşı güçlü ve sağlıklı bir savunma sistemine katkıda bulunur. Cinsel yaşam da en az bu saydıklarımız kadar olumlu bir destekçisidir sağlığınızın. Çünkü cinsel aktivite aslında kaygıyı azaltır ve genel sağlığınızı artırır.

 

Cinsel Yaşam Sağlığınıza Nasıl Katkıda Bulunur?

 

Sağlıklı seks hayatı bir tür antrenman gibidir. Düzenli antrenman yapan bir sporcu nasıl daha sağlıklı hisseder, günden güne becerileri gelişir ve kasları nasıl olumlu etkilenirse cinsellik de aynı yolu izler. Bu örnekten hiç uzakta olmayan değişimlere kapı açar.

 

Cinsel aktivite,

 

 • Kan basıncınızı düşürür,
 • Kalp sağlığınızı destekler,
 • Egzersiz yapmışsınız gibi kaslarınızı güçlendirir,
 • Kalori yakmanıza yardımcı olur,
 • Daha iyi uyumanızı sağlar ve bağışıklık sisteminizi düzenler,
 • Dinç olmanızı sağlar, felç ve hipertansiyon riskinizi azaltır,
 • Libidonun artmasıyla hormon yapınızı düzenler ve tabi ki
 • Mutluluk seviyenizi arttırır.

 

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

 

Artan cinsel aktivite sizin için daha az hasta gün demek. İddialı ama gerçek olan bu bilgiyi bize cinsel olarak aktif insanları cinsel olarak aktif olmayanlarla karşılaştıran çalışmalar söylüyor. Seks, vücudumuzun yaygın hastalıklara neden olan bakterilere, virüslere ve diğer mikroplara karşı koruyucu antikorlar üretme yeteneğini artırır. Daha az grip olmak için cinsel yaşamınınız harekete geçirmeyi düşünebilirsiniz.

 

Bunun fizyolojik etkilerinin yanında çok iyi biliyoruz ki bağışıklık sistemimizin seviyesini ruhsal durumumuz da etkilemektedir. Kendinizi ne kadar kötü hissederseniz o kadar çabuk hasta olursunuz, ne kadar mutlu olursanız direnciniz bir o kadar güçlüdür. Serotonin bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

 

Cinsel aktiviteler, vücutta yüksek morfin almış gibi doğal pozitif bir his uyandıran nörokimyasallar olan endorfinlerin üretimini uyarır.

Bazen "aşk" hormonu olarak da adlandırılan oksitosin, seks sırasında ve sarılma veya el ele tutuşma gibi diğer yakın hareketler sırasında da salınır. Bilim adamları, memelilerde sosyal bağları güçlendirdiğini söylüyor.

 

Cinsel Yaşam ve Yaş

 

Genellikle yirmili yaşlarla başlayan cinsel yaşam, genç kadın ve erkekler için bir deneyim sürecidir. Ülkemizde çoğunlukla evliliklerin gerçekleştiği bu yaşlardaki kadınlarda, eğer ailelerinde cinsellikle ilgili çok katı bir kısıtlama veya toplumsal baskı söz konusuysa vajinismus rahatsızlığı görülebilir.  Bu yaşlardaki erkeklerde ise boşalma bozuklukları sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Tedavi edilebilen bu tür rahatsızlıklarda içe kapanık ve sessiz kalmayın, mutlaka bir uzmana başvurun. Hayatınız boyunca sizi etkileyecek bir konuyu neden kapatasınız ki?

 

Otuzlu yaşlara gelindiğinde ise hem kadın hem de erkek için cinsel yaşam daha kaliteli ve hareketli olmaya başlar. Bu yaşlarda çocuk sahibi olunursa elbette ilk olarak cinsel yaşam sekteye uğrayabilir.

 

Mutlaka cinsel yaşamınızı korumak için partnerinizle iletişiminizi sürdürün. Cinsel yaşamın dorukta olduğu, anlaşıldığı ve daha rahat uygulanabildiği bu yaşlarda çatışmalar veya fikir ayrılıkları yaşarsanız partnerinize karşı anlayışlı olun ve iletişimi kopartmayın. Buna rağmen çatışmaları çözemiyorsanız özellikle çiftlerin cinsel yaşamı konusunda destek veren tecrübeli bir uzmana başvurabilirsiniz.

 

Kırklı yaşlarda ise kadın ve erkeklerde hormonal değişimlerden dolayı isteksizlik veya farklı beklentiler ortaya çıkmaktadır. Ancak cinsel birliktelik isteği devam etmektedir ve kayganlaştırıcılar ve takviyelerle kolaylıkla üstesinden gelinecek basit çözümleri vardır.

 

Yaşınızdan bağımsız olarak bir partneriniz olmadığı için cinsel yaşamdan uzak kalmışsanız hatırlatmak isteriz ki mastürbasyon da eğlenceli, gayet normal ve sağlıklı bir harekettir.

 

Yaşlılıkta Cinsel Yaşam

 

Vücut nasıl yaşla birlikte değişiyorsa cinsellik de değişir. Bu fiziksel dönüşüm genellikle hem erkekler hem de kadınlar için azalan hormon seviyelerinin yanı sıra psikolojik, nörolojik ve dolaşım sistemindeki değişiklikleri de içine alıyor. Bu değişimler de genellikle ereksiyon bozukluğu veya vajinal kuruluk gibi çeşitli cinsel sorunlara yol açabiliyor.

 

Ancak yine de toplumda var olan tabuların ötesine geçip sağlıklı bir cinsel yaşam ve sağlıklı bir bünye için direnmek gerekir. Örneğin Menopozdan sonra cinsel olarak aktif kalmaya devam eden kadınların vajinal rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimali daha azdır. Yani ne kadar cinsel olarak aktif kalırsanız vücudunuz da o kadar size destek olacaktır.

 

Kısacası yaşlandım, artık benden geçti demeyin. Fiziksel veya psikolojik olarak isteksizlik yaşıyor olsanız bile hayatınızdan cinselliği çıkartmayın. Sağlığınız ve mutluluğunuz için inatçı olun.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR