• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Veri Güvenliği ve Güvenlik Duvarları

10.10.2021 16:44
danismanya.com

Bilişim sektöründeki sınır tanımayan gelişmelerle birlikte kağıt ve kalemden neredeyse tamamen soyutlanmış, dijital olarak verilerin depolandığı ve bilgilerin sayısallaştırılıp dijital dünyada tutulduğu ve dijital dünyada çalışılmaya başlandığı koşullar ortaya çıktı. Ancak bu bilgilerin değer taşıması durumunda bu kez de bu verilerin güvenliğini de sağlamak gerekiyor.

 

Veri Güvenliği Nedir?

Basit anlamda veri güvenliği, bu dijital verilerin yetkisiz ve izni olmayan kişilerin erişime karşı korunmasıdır. Veri güvenliğinde en önemli odak noktası ise kişisel veya kurumsal verileri korumak ve gizliliğini sağlamaktır.

 

Bu gizliliği sağlamak adına güvenlik duvarları (firewall), bilgisayarınızdaki uygulamaların dış dünyayla iletişim kurmasını engelleyen yazılımlardır, virüsten koruma programları size hangi uygulamaların internete bağlanıp bağlanmayacağı konusunda kontrol imkânı sunar. Ağ güvenliği, iletişim teknolojileri için oldukça önemlidir ve teknolojiyi güvenli şekilde kullanmanıza destek olur. Peki hangi programların güvenlik duvarı özelliği olduğunu veya bunların ne kadar etkili olduğunu nasıl bilebiliriz?

 

Bireysel kullanımınızda olan akıllı telefonlarımızla sosyal medyaya ve çeşitli web sitelerine kolayca erişebiliyoruz. Ancak konu şirket bilgisayarları gibi özel veri ve güvenliğini gerektiren sistemler olduğunda işletmenizden bazı sitelere erişimi engellemek isteyebilirsiniz. Günümüz dünyasında siber saldırganlar küçük ya da büyük hedef gözetmeksizin birçok kuruma veya şirkete saniyeler içerisinde saldırı yapabiliyorlar. Özellikle işletmeler için müşteri bilgilerini muhafaza etmek ve yönetmek çok hassas bir konudur. Veri güvenliği konusunda incelemeler yapıldığında siber saldırganların küçük işletmelere düzenlemiş olduğu saldırıları artırdıklarını ve maalesef doğan sonuçları açısından şirketler için ciddi maddi kayıplara sebep olduğu görülüyor.

 

Siber saldırganlar güvenlik yazılımı konusunda kaliteli ve gelişmiş koruma teknolojilerine ve büyük ekiplere sahip olan şirketler yerine, herhangi bir firewall (güvenlik duvarı) ürünü olmayan küçük şirketleri daha kolay bir av olarak görür ve tehdit ederek kolay gelir elde etmeye odaklanırlar.

 

Veri Güvenliği İle Neler Elde Edilir?

Zararlı veya gereksiz gördüğünüz web sitelerine erişimi engellemek ve Firewall (Güvenlik Duvarı) oluşturmak isterseniz kullanıcı bazlı network kuralları ile birçok siteye erişimi engelleyebilirsiniz. Bu tür güvenlik duvarları ile cihazınızda fabrika ayarlarına dönebilir, yedekleme, yeniden başlatma ve kullanıcı şifresi sıfırlama, yazılım güncelleme, yedekleme ve yedeği geri yükleme gibi birçok farklı işi yapabilirsiniz.

 

Büyük firmalar bu risklere karşı ciddi yatırımlar yaparak kendilerini korumaya çalışıyorlar. Öte yandan daha küçük işletmeler maalesef hem maddi konuda yeterli yatırımı yapamayabiliyor veya yazılım danışmanlığı alabileceği konusunda insan gücüne veya IT uzmanına sahip olamayabiliyorlar. Fakat tine de kullandığınız teknoloji sisteminizi güçlendirmek ve yazılım desteği almak büyük önem arz eden konulardır.

 

İnternette çok zaman harcıyor, profesyonel işlerinizi ve geçiminizi bilgisayarınız üzerinden sağlıyor, alışverişlerinizi online olarak yapıyor, kişisel verilerinizin güvenliğine önem veriyorsanız gelişmiş ağ güvenliği ve güvenli çevrimiçi gezinme özelliklerine sahip bir ürüne ihtiyacınız vardır. Böylece basit ama etkili önlemlerle içiniz rahat olarak teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanabilir, tehditlere karşı risklerden korunabilirsiniz. Eğer şirketiniz veya kişisel bilgisayarlarınız için bir güvenlik duvarı yazılımı veya virüsten korunma paketi seçmekte zorlanıyorsanız Yazılım Danışmanlarımız internet güvenliğinizi ve bilgilerinizin çalınmamasını sağlamak için yardıma hazırlar.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR