• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Dijital Pazarlamanın Nimetlerinden Faydalanın

17.10.2021 14:00
Danismanya.com

Değerli üyemiz, çağımızın en trend terimlerinden olan dijital pazarlama kavramını çok duyuyor ancak işletme ve ticari faaliyetlerinize yansıtamıyor olabilirsiniz. Bu hafta sizin için dijital pazarlama konusunu biraz açtık ve bu konuda merak ettiğiniz başlıkları kısaca özetledik. 

 

Geleneksel Pazarlama

Geleneksel anlamıyla pazarlama, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilerle buluşturmak için aldığınız bütün karar ve eylemleri ifade eder. Fakat internetin karşı konulamaz cazibesi ve mobil devrim ile ticaret ve pazarlama kavramları evrimleşerek dijital pazarlamayı doğurmuştur. 

 

Dijital pazarlama, basitçe tanımlamak gerekirse gelenekselden farklı olarak elektronik cihaz veya internet kullanarak yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini kapsar. Dijital pazarlama ile markalar müşterilerine ulaşmak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak veya satmak için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bunlar ödemeli reklamlar, sosyal medya, e-mail pazarlaması, arama motoru gibi dijital kanallardır.

 

Dijital Pazarlama İşini Şansa Bırakmaz!

Geleneksel pazarlamanın kitlelere ulaşmak adına kullandığı temel araçlar radyo, televizyon ve gazeteler olmuştur. Geleneksel pazarlama yöntemleri ile vereceğiniz reklamlar bildiğiniz gibi belirli bir zaman diliminde tüketiciye gösterilir ve büyük olasılıkla da potansiyel müşterileriniz o esnada sizin reklamlarınızı görmemiş olabilir. 

 

Dijital pazarlamada ise bunun tam aksine, tanıtım ve reklamlarınızın kimlere gösterileceğini seçme şansınız var. Böylece ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenen kişilere doğrudan ulaşabilirsiniz. Eğer, siz bir tek taş yüzük üreticisiyken ürünlerinizin evlilik adayları yerine hiç ilgisi olmayan kitlelere sunulması oldukça mantık dışıdır ve unu istemezsiniz. Yani hedef kitleniz tek taş yüzük alacak ve takacak yani evlilik yaşına gelmiş bireylerken, kalkıp da reklamlarınızın yaş ortalaması düşük kullanıcılara veya çocuklara gösterilmesi sizin ticari büyümenize katkı sağlamaz. Oysa ki doğru bir dijitalde pazarlama ile tüm geleneksel pazarlama kanallarına ödeme yapmak yerine yalnızca sosyal medya reklamları için bütçe ayırarak bile gerçek hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

 

Peki dijital pazarlama araçları nelerdir?

Oldukça farklı ve kapsamlı çalışmayı içeriyor olsa da dijital pazarlama araçlarını ana maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve 
 • Arama motoru kampanyaları (Google ads, Yandex Reklamları)
 • E-mail ile pazarlama
 • Sosyal Medya pazarlaması
 • Websitesi ve İçerik pazarlaması 

 

Potansiyel Müşterinizi Tanıyın

Sanal veya yerinde yapılan pazarlama aktivitelerinin temelinde ulaşmak istediğini hedef kitle yani “potansiyel müşterileriniz” yatmaktadır. Sosyal medya, web sitesi, online reklamlar ve e-mail pazarlaması gibi yaygın dijital pazarlama metotlarının temelinde, işletmelerin potansiyel alıcılara erişmek veya mevcut müşterileri harekete geçirmek yatar. Dijital pazarlamanın (digital marketing) sırrı tam olarak da işte bunu size sunabilmesidir. 

 

Etkili bir pazarlama stratejisi olarak Sosyal Medya Yönetimi ile pek çok farklı sosyal medya platformunda (Instagram, Facebook, Linkedin, Twitter, Youtube… gibi) pazarlama faaliyetlerinde bulunabilir ve Sosyal Medyanın gücünü etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Platform üyeliklerinde kayıtlı kullanıcıların kişisel bilgileri, yaş grupları ve cinsiyetlerinin istatistikleri tutulabilir. Ayrıca kullanıcıların ilgi alanları, takip ve beğenileri ile alışveriş eğilimleri bile bu platformlarda kolayca analiz edilebiliyor. 

 

Danışmanlarımız size özel oluşturacakları Arama Motoru Reklam Kampanyaları ve Görüntülü Reklam strateji modelleri üreterek markanıza dijital pazarlama alanında desteklemeye ve Sosyal Medya Pazarlaması hakkında size destek olmaya hazırlar. Danışmanlarımıza telefon, mesaj, video konferans veya e-mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR